SEAT predstavil svoj prvý elektromobil. 260 km dojazd za „dostupnú cenu“

0

Automobilka SEAT prestavila svoj prvý elektromobil, ktorým je mestský hatchback SEAT Mii Electric. Ten pritom patrí medzi koncernové trojičky „najľudovejších“ značiek koncernu VW.

SEAT hlási, že predstavená novinka štartuje elektrickú éru automobilky, pričom v blízkej dobe sa dočkáme ďalších elektrifikovaných modelov. O vozidle Mii Electric pritom hovorí ako o jednom z cenovo najdostupnejších elektromobilov na trhu.

SEAT Mii Electric vychádza z konvenčného spaľovacieho modelu Mii, ktorý patrí spolu s Volkswagenom up a Škodou Citigo do rodiny mestských koncernových hatchbackov. Elektromobil Škoda Citigoe iV bol pritom predstavený o necelé 2 týždne skôr.

Technika a parametre

Spomínané koncernové elektromobily sa síce mierne líšia dizajnom, najmä čo sa týka prednej časti, avšak techniku majú v podstate identickú. Pod kapotou elektrického SEATu nájdeme elektromotor s výkonom 61 kW a krútiacim momentom 212 Nm (o 2 Nm viac ako v prípade Škody).

SEAT uvádza, že jeho novinka zrýchli z 0 na 50 km/h za 3,9 s. Údaj o akcelerácii z 0 na 100 km/h síce chýba, v tomto smere si však môžeme pomôcť špecifikáciami Škody Citigoe. Tá pokorí „stovku“ za 12,5 s. Maximálna rýchlosť oboch súrodencov sa zastaví na hodnote 130 km/h.

Li-ion batéria so slušnou kapacitou 36,8 kWh zabezpečí dojazd 260 km (WLTP), čo je o 5 km menej, ako uvádza Škoda v prípade modelu Citogoe iV. Podporuje DC nabíjanie maximálnym výkonom 40 kW, vďaka čomu sa nabije na 80 % za 1 hodinu. Na 7,2 kW AC zdroji energie to trvá 4 hodiny.

Výbava

SEAT Mii Electric ponúkne 16″ disky z ľahkých zliatin, jemne upravenú palubnú dosku, ambietné osvetlenie, športové vyhrievané predné sedadlá, športový kožený volant, asistenta pre udržiavanie v jazdnom pruhu či diaľkový prístup a ovládanie vozidla.

Táto funkcia umožňuje prezeranie údajov o jazde, polohe a stave vozidla, vrátane dverí a svetiel či ovládanie klimatizácie a vykurovania. A to prostredníctvom smartfónu.

Predpredaj prvého elektromobilu značky SEAT začne v septembri, pričom na vybraných trhoch bude k dispozícii aj na lízing. Jeho dostupnosť na našom trhu je však nateraz otázna, nakoľko jeho spaľovacia verzia sa u nás nepredáva. Siahnuť však pravdepodobne budeme môcť po koncernových súrodencoch.

Napriek avizovanej „dostupnej cene“, SEAT ale konkrétnu cenovku zatiaľ neprezradil. V prípade Škody Citigoe iV sa pritom neoficiálne spomína cena niečo cez 16 000 € s DPH, resp. „hlboko pod 20 000 €“.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): SEAT

SÚVISIACE ČLÁNKY:
SEAT predstavil elektrický hatchback el-Born s dojazdom 420 km
SEAT chystá 6 e-áut a vyvinie platformu pre „lacné“ elektromobily
Nové mestské elektromobily od VW, Škody a SEAT prinesú radikálne zmeny

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár