SEAT avizuje predstavenie svojho prvého elektromobilu

0

Automobilka SEAT informuje, že svoj prvý elektromobil SEAT Mii Electric predstaví už o niekoľko dní. A to v rámci turné, ktorým štartuje svoju elektrickú ofenzívu. Prvou destináciou bude pritom „Mekka“ elektromobility – Nórsko.

Mestský elektrický hatchback SEAT Mii Electric bude možné predobjednať v septembri, pričom na trh sa dostane do konca roka. Podľa výrobcu má ísť o jeden z cenovo najdostupnejších elektromobilov v ponuke.

Koncernové „e-trojičky“

SEAT nám zatiaľ neprezradil konkrétne špecifikácie avizovanej novinky, je však takmer isté, že ponúkne rovnakú techniku a parametre ako nedávno predstavená koncernová dvojička Škoda Citigoe iV. A zrejme o niečo neskôr bude predstavený aj ďalší „jednovaječný“ súrodenec, vylepšený Volkswagen e-up.

Všetky spomínané modely by tak mali mať pod „kapotou“ elektromotor s výkonom 61 kW. Ten ponúkne krútiaci moment 210 Nm a zabezpečí zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 12,5 sekundy. Akcelerácia zo 60 na 100 km/h (pružné zrýchlenie) pritom Škode Citigoe iV potrvá 7,6 sekundy. Jej maximálna rýchlosť sa zastaví na diaľničnom limite 130 km/h.

Líšiť by sa nemala ani batéria. Dočkať by sme sa tak mali kapacity 36,8 kWh, čo bude postačovať na dojazd zhruba 265 km (WLTP). Batéria pritom dokáže využiť maximálny nabíjací výkon 40 kW, vďaka čomu sa nabije na 80 % za 1 hodinu.

SEAT Mii Electric by mohol stáť podobne ako Škoda Citigoe iV. Oficiálnu cenu českého elektromobilu síce nepoznáme, avšak na podujatí Dni čistej mobility spomínali predstavitelia značky cenovku 420 000 Kč s DPH (cca 16 000 €). Avšak nie všetky prezentované informácie sa nakoniec ukázali byť úplne presné. Ďalší zdroj pritom tvrdí, že podľa výrobcu by mal stáť elektromobil hlboko pod 20 000 €.

Dostupnosť v SR nateraz otázna

SEAT Mii Electric sa bude vyrábať v bratislavskom závode koncernu VW. Jeho dostupnosť na našom trhu je však otázna, nakoľko jeho spaľovacia verzia sa u nás nepredáva. Dôvodom je zrejme tunajšia dostupnosť koncernových súrodencov od Škody a VW. Uvidíme teda, či v tomto smere niečo zmení elektrická verzia modelu Mii.

Zdroj titulnej fotografie: SEAT

SÚVISIACE ČLÁNKY:
SEAT chystá 6 e-áut a vyvinie platformu pre „lacné“ elektromobily
SEAT predstavil elektrický hatchback el-Born s dojazdom 420 km
Škoda predstavila v Bratislave svoj prvý elektromobil! Čo ponúkne?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár