SEAT chystá 6 e-áut a vyvinie platformu pre „lacné“ elektromobily

0

Automobilka SEAT dnes predstavila svoje plány v oblasti elektromobility. Do roku 2021 predstaví dokopy 6 elektromobilov a plug-in hybridov. Taktiež vyvinie v rámci koncernu Volkswagen platformu pre malé cenovo dostupné elektromobily.

SEAT bol po svojom najúspešnejšom roku poverený koncernom VW Group, aby v spolupráci s automobilkou Volkswagen vyvinul novú platformu pre elektrické vozidlá. Bude to vôbec prvá „koncernová“ platforma, na ktorej bude pracovať.

Elektromobily do 20 000 €

Má ísť o menšiu verziu modulárnej platformy MEB, na ktorej vyrastie do roku 2022 27 koncernových elektromobilov. Bude určená pre vozidlá s dĺžkou okolo 4 m. Nová platforma má umožniť vývoj dostupných elektromobilov s cenou nižšou ako 20 000 €. Na projekte bude pracovať v Španielsku vyše 300 vysokokvalifikovaných inžinierov.

„SEAT má teraz v rámci koncernu VW Group jasnejšiu rolu a vďaka našim hospodárskym výsledkom môžeme vyvinúť novú platformu pre elektromobily. Technické centrum SEAT bude po prvýkrát vyvíjať platformu, ktorú budú môcť využívať viaceré značky,“ hovorí šéf SEAT-u Luca de Meo.

Herbert Diess, šéf Volkswagen Group, dodáva, že projekt malej elektrickej platformy je veľkým krokom na ceste k ešte cenovo dostupnejšej elektromobilite. Prvé vozidlo, ktoré bude postavené na tejto platforme, vyvinie SEAT. Bude ním elektromobil určený špeciálne pre mestské využitie.

6 elektrifikovaných modelov do 2 rokov

SEAT aktuálne hlási, že do začiatku roka 2021 predstaví celkovo 6 elektrických a plug-in hybridných modelov. Prvými elektromobilmi budú SEAT e-Mii a el-Born. Model e-Mii bude vychádza z koncernového súrodenca Volkswagen e-up. Ten pravdepodobne ponúkne dojazd 300 km (WLTP), rovnako ako ďalšia koncernová „trojička“ Škoda e-Citigo.

Kompaktný hatchback SEAT el-Born zas bude koncernovou dvojičkou modelu Volkswagen ID3. Na svoje si čoskoro prídu aj fanúšikovia plug-in hybridov, keďže SEAT ponúkne v rámci oboch svojich značiek až 4 modely. A to športovo ladené vozidlá CUPRA Formentor (CUV) a CUPRA Leon, ako aj plug-in hybridné verzie modelov Leon (kompaktný hatchback) a Tarraco (SUV strednej triedy).

SEAT nezabúda ani e-mikromobilitu

Elektrická ofenzíva SEAT-u ide aj za hranice bežných vozidiel. Zahŕňa totiž mikromobilitu. Dôkazom je model Minimó, ktorý podľa výrobcu prepája to najlepšie z motocykla a auta. Vozidlo s dĺžkou 2,5 metra pritom nápadne pripomína model Renault Twizy, ktorý sa vyrába už niekoľko rokov. Ďalším mikromobility vozidlom je elektrická kolobežka SEAT eXS, ktorá ponúkne maximálnu rýchlosť 25 km/h a dojazd až 45 km.

Zdroj (vrátane titulného „mix“ obrázku): SEAT

SÚVISIACE ČLÁNKY:
SEAT predstavil elektrický hatchback el-Born s dojazdom 420 km
Prvým plug-in hybridom od SEAT je športové SUV CUPRA Formentor
Škoda chystá aj “lacný” elektromobil na platforme MEB

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár