Prvý elektromobil od SEAT bude len pokusom. Druhý spoznáme čoskoro

1

Od automobilky SEAT sa dočkáme do konca roku 2020 minimálne dvoch elektromobilov a jedného výkonného plug-in hybridu. Ten prvý by mohol prísť na trh ešte tento rok.

SEAT, ako súčasť na poli elektromobility ambiciózneho koncernu Volkswagen Group, začína pomaly a postupne svoju elektrifikovanú éru. Prvým elektromobilom španielskej značky sa pritom stane model SEAT e-Mii. Tento názov síce nie je oficiálny, avšak napovedá, že sa bude jednať o elektrickú verziu malého mestského modelu.

Elektrické trojičky

SEAT Mii patrí spolu s modelmi Volkswagen e-up! a Škoda Citigo do rodiny malých koncernových trojičiek. VW sa pritom vyrába v plne elektrickej verzii v Bratislave už od roku 2013. Tento rok sa však dočkáme minimálne rozsiahleho faceliftu. A ten prinesie elektrický pohon aj pre jeho súrodencov.

V tejto súvislosti sa objavili neoficiálne informácie, ktoré hovoria o viacerých variantoch z hľadiska dojazdu aj výkonu. Základná verzia by mala ponúknuť slušný dojazd, a to 270 až 300 km. Nevieme však podľa akého cyklu.

Otestovanie trhu a predajcov

Prezident automobilky Luca de Meo sa však aktuálne pre Autonews vyjadril, že SEAT e-Mii sa bude pravdepodobne vyrábať len v objeme niekoľkých tisícov ročne. Podľa neho má slúžiť na otestovanie trhu. Taktiež má ukázať, ako sa dokážu díleri značky vyrovnať s elektrickými vozidlami. Podobné to má byť aj v prípade Škody e-Citigo, ktorá bude prvým novodobým elektromobilom českej značky.

Meo dodáva, že vzhľadom na vysokú cenu neočakáva veľa súkromných zákazníkov. Elektrické Mii by malo podľa neho putovať najmä do firemných flotíl. Veríme však, že vysokú cenu spomínal len v kontexte ceny konvenčného spaľovacieho modelu.

Neoficiálne správy hovoria, že nový VW e-up 2 a Škoda e-Citigo by sa mali predávať za cenu od 18 000 či 19 000 €. Ak naozaj ponúknu spomínaný dojazd, nemusela by to byť zlá kúpa. Všetkých 3 modelov by sme sa mali dočkať ešte tento rok. SEAT hovorí, že e-Mii príde na trh koncom roka 2019 alebo začiatkom toho budúceho.

Aj elektrický kompaktný hatchback

Prvým „vážnym“ elektromobilom značky SEAT by sa mal stať až nasledujúci model. Ten bude postavený na špeciálnej koncernovej platforme MEB, určenej pre elektromobily. Bude sa jednať o model nižšej strednej triedy, ktorý sa bude vyrábať v rovnakom závode (Zwickau – Nemecko) ako elektrický hatchback Volkswagen ID.

Oba elektromobily by tak mali byť blízkymi príbuznými. Tzn., že v prípade základného modelu od SEATu by sme mohli očakávať dojazd okolo 330 km (WLTP) a cenu pod 25 000 €. Koncepčné vozidlo bude odhalené už na marcovom autosalóne v Ženeve. Na trh sa dostane budúci rok.

Aj výkonný plug-in hybrid Cupra

SEAT podľa Mea taktiež chystá aj výkonný plug-in hybrid. Konkrétne jeho športová podznačka Cupra. Výrobca ho predstaví budúci rok, pričom v rovnakom roku by sa mal dostať na trh. Sme zvedaví, či sa bude jednať o výkonnú hybridnú verziu novej generácie modelu SEAT Leon alebo o úplne nový model.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (SEAT IBE Concept): SEAT

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrická verzia Seatu Leon “e-Racer” má parametre superšportu
Prvý elektromobil Škoda má stáť 19 000 € a ponúknuť dojazd 300 km
Z elektrického crossoveru od VW za 18 000 € sa zrejme vykľuje úplne iný elektromobil

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár