Seat potvrdil „mestský“ elektromobil za 20 000 € a elektro-SUV Tavascan

0

Automobilka Seat predstavila plán „Future Fast Forward“, ktorý sa týka najmä elektromobility. Španieli chcú v rámci VW Group riadiť projekt menšieho cenovo dostupnejšieho koncernového elektromobilu, ktorý plánujú vyrábať vo veľkom objeme. Okrem toho potvrdili, že na trh uvedú elektrické SUV vychádzajúce z konceptu Cupra Tavascan.

Seat uvádza, že v roku 2025 chce v domovskom Španielsku vyrábať 500 000 ks „mestského“ elektromobilu, ktorý bude dostupný pre širokú verejnosť. Spomína pritom cenu od 20 000 do 25 000 €. Zrejme niet pochýb o tom, že pôjde o koncernového súrodenca avizovaných elektrických sub-kompaktov od značiek Volkswagen a Škoda.

Volkswagen v prípade tohto modelu hovorí o rovnakom cenovom rozsahu a o veľkosti modelov Polo či T-Roc, resp. o tom, že vozidlo sa zaradí pod model ID.3. Pôjde teda o sub-kompakt, resp. triedu B. Označenie „mestský elektromobil“ teda minimálne v prípade veľkosti vozidla Seat zrejme nie je moc adekvátne. Budeme pritom dúfať, že medzi výsostne mestské elektromobily ho nezaradí prípadný nízky dojazd.

Seat tiež uviedol, že chce viesť celý projekt ohľadom tohto koncernového elektromobilu. Podľa pôvodných plánov pritom VW Group pridelil Seatu projekt vývoja zmenšeniny „e-platformy“ MEB. Neskôr sa ale objavila správa, že mu bol projekt odobraný (zrejme to malo súvis s koronakrízou).

Možný termín spustenia výroby spomínaného elektromobilu v Španielsku korešponduje s avizovaným uvedením menšieho elektromobilu značky VW na trh, t.j. v roku 2025. Čo sa týka španielskeho projektu, čaká sa, ako sa k tomu postaví koncern VW Group, pričom jeho rozhodnutie bude závisieť od podpory španielskej vlády a Európskej komisie.

Potvrdený bol aj Seat Tavascan

Ešte v roku 2019 predstavil Seat pod značkou Cupra koncept kompaktného elektrického SUV na báze platformy MEB. Čiže v podstate bratranca modelov Volkswagen ID.4, Škoda Enyaq iV či Audi Q4 e-tron. Jeho osud bol však neistý, keďže projekt bol pozastavený.

Teraz už vieme, že Cupra Tavascan dostala zelenú a pôjde do sériovej výroby. Avšak oveľa neskôr ako koncernové modely, keďže na trh sa dostane až v roku 2024. Ešteže česť automobilky Seat v oblasti čistokrvnej elektromobility bude dovtedy hájiť kompaktný hatchback Cupra Born – koncernový súrodenec Volkswagenu ID.3. Ten sa pritom začne predávať koncom tohto roka. Vystrieda tak dosluhujúci malý mestský elektromobil Mii Electric.

Zdroj: Seat

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrický hatchback od Seatu príde na trh v 2. polroku ako Cupra El-Born
Prvý náznak dizajnu menšieho elektromobilu VW ID.2 za 20 000 €?
Škoda potvrdila, že chystá elektromobil pre širšiu skupinu zákazníkov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár