SEAT (ne)chtiac ukázal zrejme produkčnú verziu elektrického hatchbacku El-Born

1

Kompaktný elektrický hatchback SEAT El-Born sa chystá pomaly na trh. Španielská automobilka nám ale doteraz oficiálne ukázala len jeho koncepčnú verziu. To sa však zrejme (ne)chtiac zmenilo, keď uverejnila propagačné video „Elektromobilita od SEATu“.

SEAT El-Born sa stane v poradí druhým elektromobilom španielskej značky, ktorý by mal prísť na trh v budúcom roku, a to mestskom modeli Mii Electric. Pôjde však o jej prvé vozidlo, ktoré bolo od základov vyvinuté ako elektromobil, keďže Mii Electric vychádza zo „spaľováku“.

Zmeny skôr len v detailoch

Elektrický hatchback segmentu C (dĺžka 4 261 mm, rázvor 2 765 mm) vznikol na koncernovej platforme MEB, ktorú zdieľa so svojou koncernovou dvojičkou – Volkswagenom ID.3. V porovnaní s ním by sa mal pritom líšiť len v detailoch, rovnako ako jeho koncepčná verzia od tej sériovej.

To zdá sa potvrdzuje video uverejnené na Youtube kanáli švédskeho zastúpenia automobilky SEAT, na ktoré upozornil portál Carscoops. Na jednom zo záberov máme totiž možnosť vidieť model El-Born (vyobrazený v rámci informačného systému), ktorý sa odlišuje od predstaveného konceptu.

S najväčšou pravdepodobnosťou tak pôjde o sériovú podobu tohto modelu. Jednoznačne najvýraznejším rozdielom v porovnaní s konceptom je dizajn predného nárazníka. Iný je tiež vzor, ktorý naznačuje „masku chladiča“. Zmeny nájdeme aj v prípade grafiky LED pásu svetiel či dizajnu kolies.

Koncernová technika

Čo sa týka techniky, tá by sa nemala líšiť od tej, ktorá bola prezentovaná v rámci koncepčného vozidla. Koniec koncov bude v základe určite totožná s už predstaveným VW ID.3. Tzn., že jedna zo zrejme 3 verzií (stredná) by  mala ponúknuť výkon 150 kW, krútiaci moment 310 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,5 s a maximálnu rýchlosť 160 km/h.

Podstatnejšími atribútmi však sú kapacita batérie (58 kWh) a dojazd (420 km WLTP). Na 100 kW nabíjacej stanici by sa pritom malo vozidlo nabiť na 80 % za 47 min, uviedol SEAT pri predstavení konceptu.

SEAT El-Born má prísť na trh budúci rok, pravdepodobne o niečo neskôr ako spomínaný koncernový VW ID.3, ktorého dodávky sú naplánované na jún. Neskôr by sme sa mali dočkať ďalšieho koncernového „klonu“, a to od Škody.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cenník koncernových „e-trojičiek“ je kompletný. SEAT Mii Electric je najdostupnejší
SEAT/Cupra predstavil úžasné elektrické SUV-kupé s koncernovými génmi
SEAT chystá 6 e-áut a vyvinie platformu pre „lacné“ elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Koncern VW sa do toho pustil fakt s plnou vervou. Do tej elektromobility, samozrejme.
    Seat nemôže byť výnimka, samozrejme.
    Stále mi však rezonujú udalosti z ostatného týždňa na Slovensku.
    AKO môže vysúťažená profesionálna firma urobiť školácku chybu ???

Pridajte komentár