SEAT predstavil elektrický hatchback el-Born s dojazdom 420 km

1

Už aj SEAT surfuje na vlne elektromobility, keď predstavil koncept elektrického hatchbacku menom SEAT el-Born, ktorý je blízky produkčnému vozidlu. Už z titulného obrázka je pritom jasné, že bude koncernovou dvojičkou modelu Volkswagen ID, ktorý sa má stať ikonou.

Kompaktný hatchback SEAT el-Born je prvým elektromobilom španielskej značky, ktorý je postavený na koncernovej platforme MEB, vyvinutej špeciálne pre elektrické vozidlá. Svoj výstavný debut zažije už o pár dní na autosalóne v Ženeve.

Elektrická novinka od SEAT bola navrhnutá a vyvinutá v Barcelone, pričom jej meno el-Born bolo inšpirované jednou z najznámejších barcelonských štvrtí. Vyrábať sa bude v Nemecku, a to v rovnakom závode (Zwickau) ako koncernové elektromobily Volkswagen ID a Audi Q4 e-tron.

SEAT el-Born – špecifikácie

Zadnú nápravu SEAT el-Born bude poháňať elektromotor s výkonom 150 kW (204 k), vďaka ktorému zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,5 sekundy. O jeho dopovanie sa postará li-ion batéria, ktorá dokáže zabezpečiť dojazd 420 km (WLTP).

Batéria podporuje DC nabíjanie výkonom 100 kW, pričom výrobca udáva, že na 80 % kapacity sa nabije za 47 minút.

Tepelné čerpadlo ušetrí 60 km

Elektrický hatchback je vybavený pokročilým systémom termo-manažmentu. Ten obsahuje tepelné čerpadlo, ktoré značne znižuje spotrebu vykurovacieho systému, dôsledkom čoho môže byť ušetrených v rámci dojazdu až 60 km.

Konštruktéri vozidla sa podľa španielskej automobilky sústredili aj na aerodynamiku vozidla. To obsahuje po svojich bokoch integrovanú vzduchovú „clonu“ či funkčný zadný spojler, ktorý sa stará o požadované obtekanie vzduchu. Architektúra elektrického pohonu umožnila značné posunutie A-stĺpika smerom dopredu, vďaka čomu bude mať vodič oveľa lepší výhľad.

SEAT el-Born má spájať všetky trendy v automobilovom priemysle. Je elektrický, autonómny, vysoko konektívny a pripravený na zdieľanie. Alejandro Mesonero-Romanos, riaditeľ dizajnu spoločnosti SEAT, dodáva, že je navyše vzrušujúci a zábavný. Na trh sa dostane v roku 2020.

Aj ďalší elektromobil

Na ženevskom autosalóne predstaví SEAT aj ďalší elektrický model. Bude ním SEAT Minimó, ktorý má spájať to najlepšie z automobilov a motocyklov. Na dĺžku meria len 2,5 m, pričom pripomína už dobre známy elektromobil Renault Twizy.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): SEAT

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvým plug-in hybridom od SEAT je športové SUV CUPRA Formentor
Prvý elektromobil od SEAT bude len pokusom. Druhý spoznáme čoskoro
Prvý VW z elektrickej rodiny ID sa má stať ikonou. Dostane aj nové logo

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár