Prvým plug-in hybridom od SEAT je športové SUV CUPRA Formentor

0

Automobilka SEAT predstavila prostredníctvom svojej podznačky prvý plug-in hybrid CUPRA Formentor. Ide o športovo ladené koncepčné SUV, ktoré by sa malo dostať do výroby už budúci rok.

Nová podznačka SEAT-u, CUPRA, oslavuje svoje prvé výročie novým modelom Formentor. Ten je aj prvým vozidlom, ktoré bolo vyvinuté špeciálne pre novú značku. Nie je to teda len športový variant existujúcich modelov materského SEAT-u, ako tomu bolo doteraz.

Prepojenie výkonu a SUV

Výrobca označuje novinku ako CUV, pričom má prepájať výhody výkonného auta s vlastnosťami vozidla typu SUV. CUPRA Formentor má pritom nižšiu svetlú výšku, ako býva u SUV zvykom, čo poukazuje na jej športovú orientáciu.

A v prípade športovo ladených automobilov či ich špeciálnych verzií, sa začína pomaly stavať trendom, že sú vybavené plug-in hybridným ústrojenstvom. A model Formentor je toho dôkazom. Jeho pohonná jednotka ponúka systémový výkon 180 kW (245 k). O prenos sily na vozovku sa stará dvojstupňová prevodovka DSG.

50 km na elektrinu

Výrobca síce neprezradil špecifikácie batérie, ktorou vozidlo disponuje, uvádza však, že zabezpečí čisto elektrický dojazd 50 km (WLTP). Pre získanie lepšej predstavy spomína aj dojazd v staršom cykle NEDC, 70 km.

Plug-in hybrid je vybavený systémom DCC, ktorý sa stará o inteligentné nastavovanie podvozku, ako aj uzávierkou diferenciálu. V interiéri nájdeme okrem iného aj relatívne veľký 10-palcový dotykový displej.

CUPRA Formentor zažije svoju svetovú premiéru na marcovom autosalóne v Ženeve ako koncepčné vozidlo. Prezident automobilky Luca de Meo však minulý mesiac povedal, že CUPRA chystá výkonný plug-in hybrid, ktorý sa dostane do výroby v roku 2020. S najväčšou pravdepodobnosťou mal na mysli model, ktorý bude vychádzať z konceptu Formentor.

Ďalšie e-modely SEAT

CUPRA Formentor nie je našťastie jediným elektrifikovaný modelom, ktorý SEAT pripravuje. Ešte tento rok by sa mohol dostať na trh prvý elektromobil značky, a to malý mestský elektromobil SEAT e-Mii. Ten bude nasledovaný kompaktný elektrickým hatchbackom, ktorý bude postavený na koncernovej platforme MEB.

SEAT taktiež ponúkne plug-in hybrid pod svojou hlavnou značkou, a to v rámci modelu SEAT Tarraco. Ten má podľa Autoexpress disponovať výkonom 204 koní, krútiacim momentom 400 Nm a elektrickými dojazdom okolo 50 km.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): SEAT

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý elektromobil od SEAT bude len pokusom. Druhý spoznáme čoskoro
Elektrická verzia Seatu Leon “e-Racer” má parametre superšportu
Nová doba! Ferrari potvrdilo hybridné SUV “Purosangue”

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár