Saudská Arábia má zvažovať založenie vlastnej „elektromobilky“ v snahe znížiť svoju závislosť od ropy

1

Ďalšou krajinou, v ktorej by mohla vzniknúť „štátna“ automobilka, ktorá sa špecializuje na elektromobily, by mohla byť ropná veľmoc – Saudská Arábia. Zámer má byť pritom jasný a financovanie bezproblémové.

Nové spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na elektromobily, rastú ako huby po daždi. Zrejme preto, že doba ich odvahe do značnej miery praje. Veď automobilový priemysel je v nezvratnej fáze transformácie smerom k elektromobilite a investori sa častokrát aj bezhlavo vrhajú do podpory e-mobility startupov s vidinou ďalšej Tesly.

Podstatné však je, že aj tradičné automobilky s viac ako 100-ročnými či 10-ročia trvajúcimi skúsenosťami začínajú v mnohých e-mobility smeroch od nuly a ich doterajšie pôsobenie v automobilovom priemysle nie je už takou obrovskou konkurenčnou výhodou, ako tomu bolo v doterajšej čisto „spaľovacej“ ére.

Príležitosť pritom zacítili aj vlády niektorých krajín, ktoré založili v podstate niečo ako „štátne elektromobilky“. Napríklad v Poľsku vznikla spoločnosť ElectroMobility Poland, v ktorej majú rovný podiel 4 energetické firmy s dominantným či významný podielom štátu. Pod záštitou tureckej vlády zas vznikol spoločný e-mobility podnik 5 tureckých firiem TOGG.

PIF má skúmať možnosti

No a Bloomberg aktuálne prichádza so správou, že ďalšia „štátna elektromobilka“ by mohla vzniknúť v Saudskej Arábii. Šéf štátneho investičného fondu Saudskej Arábie – “ ​Public Investment Fund“ (PIF), Yasir Al-Rumayyan, ešte v januári uviedol, že chcú rozšíriť miestnu výrobu, pričom hľadajú príležitosti v oblasti elektrických zariadení.

A dodal, že pokiaľ ide o automobily, zaoberajú sa viacerými projektmi, ktoré sa budú realizovať najneskôr v tomto alebo budúcom roku. Bloomberg pritom aktuálne hlási, že podľa ich zdrojov oboznámených s touto problematikou, ktoré nechceli byť menované kvôli zatiaľ neverejnej povahe týchto informácií, Saudská Arábia najala poradcov, vrátane spoločnosti Boston Consulting Group, aby preskúmala založenie vlastnej domácej automobilky na výrobu elektrických áut.

Hovorca tamojšieho Verejného Investičného Fondu (PIF) na túto správu reagoval vyhlásením, že sú odhodlaní podporovať rast a diverzifikovať svoje portfólio, ktoré je značne závislé od ropy. Odmietol však komentovať konkrétne projekty.

PIF aj ako investor Tesly a Lucidu

Tento fond s hodnotou 400 mld. $ pritom nie je v oblasti elektromobility úplným nováčikom. Veď v minulosti bol aj investorom Tesly a aktuálne podporuje ďalší americký e-mobility startup Lucid Motors. Podľa Bloombergu pritom PIF a Lucid Motors už rokovali o výstavbe továrne americkej automobilky na území Saudskej Arábie. Aktuálne spomínaný projekt by však mal byť nezávislý od partnerstva PIF a Lucid Motors.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Turecké elektromobily TOGG by vraj mohli začínať na cene 22 000 €
Poľská elektromobilka Izera predstavila prototypy SUV a hatchbacku
Šéf Lucid Motors hovoril o elektromobile za 25 000 $ a možnej spolupráci s inými automobilkami

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Otázka je úplne jasná. Kam bezpečne, perspektívne a efektívne schovať petrodoláre?
    Odpoveď je taktiež úplne jasná. No predsa do budúcnosti! Predsa do elektromobility!

Pridajte komentár