Samonabíjacia batéria, resp batéria, ktorá sa dokáže nabiť samovoľne, znie v dnešnej dobe ako sci-fi. Držiteľ Nobelovej ceny za chémiu pre rok 2019, John B. Goodenough, spoločne s kolegyňou Mariou H. Braga a ich tímom, však publikovali štúdiu, v rámci ktorej prezentujú objav samonabíjacej batérie. Mnohí vedci to však spochybňujú.
John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham a Akira Yoshino dostali minulý rok Nobelovú cenu za chémiu. A to vďaka svojej práci na li-ion batériách, ktoré sú dnes štandardom aj v oblasti elektromobility. Prvý menovaný by pritom mohol túto cenu získať aj v budúcnosti.
Veď komerčne využiteľná samonabíjacia batéria by určite patrila k najvýznamnejším svetovým objavom. Zdá sa však, že k tomu je ešte ďaleko, pričom mnohí členovia vedeckej obce spochybňujú prezentovaný objav.
Základom nového objavu, ktorý má viesť k samonabíjacím batériám, je samooscilácia. Tento jav sa vyskytuje ako v prírode, tak aj dynamických systémoch vytvorených človekom. Doteraz však nebola oznámená v rámci elektrochemických článkov. A podľa abstraktu štúdie k samonabíjacej batérii sa také niečo vraj ani neočakávalo.
Všetko má však zmeniť nová solid-state batéria, ktorej elektródy sú oddelené „samoorganizujúcim“ sa skleneným elektrolytom s obsahom alkalických katiónov. „Ferro-elektrický charakter elektrolytu s pôsobivo vysokou elektrickou konštantou 106–107 podporuje samonabíjanie a samoosciláciu,“ uvádza sa v štúdii.
Vedecká obec to spochybňuje
Publikované materiály však spochybňujú viacerí vedci. Jedným z nich je Matt Lacey, ktorý vo svojich článkoch k údajnému objavu samonabíjacej batérie napísal, že John B. Goodenough, Maria H. Braga a kolektív sa opierajú o veci, ktoré porušujú zákony termodynamiky a nezohľadňujú zavedené znalosti, uvádza Insideevs.
Lacey tiež tvrdí, že našiel chyby v základných výpočtoch, pričom v materiáloch buď absentujú charakteristiky na chemickej úrovni, alebo tie uvádzané sú invalidné. Na druhej strane však pripúšťa, že sa môže vo svojich odôvodneniach mýliť. Napriek tomu uvádza, že prezentované výsledky nie sú relevantné. Dodáva, že podľa výpočtov by trvalo plné nabitie batérie založenej na štúdiách Goodenougha a Bragovej až 2 roky.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Samsung prezentoval solid-state batériu pre elektromobily s dojazdom 800 km
2-násobný dojazd a 5-minútové nabíjanie e-áut vďaka kukurici a zemiakom?
Európsky vedecký „super-tím“ SeNSE začal vyvíjať batérie novej generácie
4 komentáre
Energia na samonabíjanie sa musí niekde zobrať! Buď ako v klasických článkoch chemickou reakciou, čo by bolo „len raz pre vždy“ pre jednu batériu, alebo získavaním energie na samoosciláciu zvonku. A to by bolo pri bežných teplotách asi na tie 2 roky, ak by to bolo bez intenzívnej podpory samooscilácie možné …..
Ten nápad naozaj znie ako SCI-FI. Hlavne pre tých, ktorí poznajú termodynamické zákony.
Ale – aj keď to znie bláznivo na prvý pohľad, povedzme si, koľko veľkých vynálezov sa na prvý pohľad javilo len ako nezmyselný nápad?
Aj keď v tomto konkrétnom prípade by som bol dosť skeptický.
Ale veď, každý z nás má právo byť nejaký. A či?
Tak toto neprejde. A nadnárodné spoločnosti „nebudou mít co žrát“! A ich nenažranosť spôsobila dnešný chaos s koronom… Budú si musieť vybrať. Verím, že všetko zlé je na niečo dobré. V Číne sa prečistilo ovzdušie o 40% a tie delfíny v Benátkach v krásnej azúrovej vode nemali chybu. Tak čo vy na to nenažranci?
Nič anonym, zaskočil mi kaviár na dieselovej jachte 😉