Ultraľahké vodíkovo-batériové auto za 15 000 € od Nemeckého centra pre letectvo a vesmír

0

Nemecké centrum pre letectvo a vesmír, ktoré sa venuje aj energetike a cestnej doprave, predstavilo prototyp zaujímavého elektromobilu „Sa­fe Light Re­gio­nal Ve­hic­le“ (SL­RV). Má vodíkovo-batériový pohon, ultranízku hmotnosť a mohol by stáť 15 000 €.

Nemecké centrum pre letectvo a vesmír (DLR) pracuje v rámci projektu Next Generation Car na troch vozidlách „budúcej generácie“. Jedným z nich je predstavený elektromobil SL­RV. Ide o 2-miestne ultraľahké vozidlo, ktoré sa chváli výnimočnou bezpečnosťou v rámci svojej kategórie.

A to vďaka sendvičovej konštrukcii, ktorá váži len 90 kg. Tá pozostáva z vrchnej kovovej vrstvy a vnútornej plastovej peny. Predok a zadok modelu SLRV pozostávajú zo sendvičových panelov a slúžia ako nárazové zóny.

Ako máme možnosť vidieť na fotografiách, pomerne krátke vozidlo (3,8 m) má veľmi nízky „profil“. A to pre čo najlepšiu aerodynamika, ktorá má prispieť k vysokej efektivite. S dorazom na účinnosť bol vyvinutý aj kombinovaný pohonný systém, ktorý spája palivový článok na vodík s výkonom 8,5 kW a batériu.

Podľa DLR vďaka tomu váži menej ako konvenčné batériové systémy, poskytuje dojazd okolo 400 km a dosahuje maximálnu rýchlosť cca 120 km/h. A to je na vozidlo, ktoré sa pre hmotnosť 450 kg radí do kategórie L7e, naozaj výborný „výkon“.

Tlaková nádrž s objemom 39 l dokáže uskladniť 1,6 kg vodíka pri 700 baroch. Elektromobil SLRV využíva odpadové teplo produkované palivovým článkom na vykurovanie interiéru. K vysokej efektivite HVAC systému má prispievať aj dobrá tepelná izolácia sendvičovej karosérie.

Čo sa týka obstarávacích nákladov, tím okolo vozidla SLRV spomína sumu okolo 15 000 €. Prototyp tohto elektromobilu sa má stať „stavebným kameňom a technologickou platformou pre lokálne bezemisnú, tichú a individuálnu mobilitu,“ uviedol profesor Tjark Siefkes, zástupca riaditeľa DLR pre koncepčné vozidlá.

Zdroj: DLR

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovensko chystá vodíkový autobus. Predstaví ho v Dubaji
Súboj technológií: Batérie vs. vodík – Tesla Model 3 vs. Toyota Mirai
Ruský elektromobil Zetta za 5 000 € by sa mohol predávať a vyrábať v SR

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár