Nabitie elektromobilu za 5 min má zabezpečiť adaptér s umelou inteligenciou

0

Spoločnosť GBatteries tvrdí, že vyvinula technológiu pre extrémne rýchle nabíjanie elektromobilov. „Vystačiť“ si má pritom so súčasnými batériami typu Li-Ion, umelou inteligenciou a adaptérom.

Rýchlosť nabíjania elektromobilov je jedným z najpodstatnejších faktorov, ktorý odrádza motoristov od nákupu elektrických vozidiel. No a na scéne sa objavila ďalšia spoločnosť, ktorá tvrdí, že má riešenie tohto problému. Kanadský startup GBatteries, ktorý vznikol v roku 2012, však na to ide inak.

„Lacná“ a rýchla implementácia?

„Väčšina spoločností sa pri hľadaní riešení pre urýchlenie nabíjania batérií zameriava na vývoj nových chemikálií alebo materiálov. Vývoj nových materiálov je však obtiažny a zabezpečenie objemu produkcie pre potreby automobilového priemyslu vyžaduje miliardové investície,“ hovorí inžinier Kostya Khomutov.

A dodáva: „Naša technológia kombinuje softvérové algoritmy (umelá inteligencia) a elektroniku, ktorá pracuje s batériami typu Li-Ion. Tie už sú dostatočne odskúšané, pričom sa vyrábajú vo veľkom. Táto technológia by tak mala byť pomerne ľahko a nákladovo efektívne implementovateľná v rámci batérií, ktoré sú dostupné na bežnom trhu.

60 kWh za 5 min

To najpodstatnejšie však okrem možnej dostupnosti je, že elektromobil s takouto batériou by malo byť možné nabiť za čas, ktorý si vyžaduje natankovanie konvenčného automobilu. Konkrétne 60 kWh batéria, ktorá dokáže zabezpečiť dojazd aj cez 400 km (v závislosti od modelu), by sa mala podľa GBatteries nabiť len za 5 minút.

Stačí pridať adaptér

Spoločnosť dodáva, že ich technológia je kompatibilná s existujúcimi Li-Ion batériami a rýchlonabíjacou infraštruktúrou. Pre ultra-rýchle nabitie vraj postačí pridanie patentovaného adaptéra v rámci nabíjacieho portu elektromobilu.

Rôzne faktory, napríklad teplota, môžu spomaliť či dokonca prerušiť nabíjanie. Tie technológia GBatteries manažuje na základe špecifického modelu nabíjania, ktorý ho spomaľuje alebo urýchľuje podľa potreby. To má podľa spoločnosti umožniť za správnych podmienok podstatne rýchlejšie nabitie batérie.

rychlost nabijania elektromobilov gbatteries

Zdroj: Teddy Chettiar/Linkedin

Spoločnosť GBatterie, ktorú založili aerokozmickí a elektrotechnickí inžinieri, predstavila svoju technológiu na tohtoročnom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES. Medzi jej investorov patrí napríklad aj Airbus Ventures.

Znie toto všetko až moc dobre na to, aby to bola pravda? Dúfame, že spoločnosť GBatteries nás svojimi činmi dokáže zbaviť pochybností, ktoré sú vzhľadom na množstvo doteraz sľubovaných zázračných technológií batérií a nabíjania pochopiteľné.

Zdroj: Techcrunch, titulná fotografia: GBatteries

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Honda spolupracuje s NASA na vývoji batérií s 10-násobnou energetickou hustotou
Revolučné “pevné” solid-state batérie začala vyrábať ako prvá Čína
Aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi investovala do batérií, ktoré sa nabijú za 5 minút

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár