Rolls-Royce poodhalil svoj prvý elektromobil Spectre aj čisto elektrickú budúcnosť

0

Automobilka Rolls-Royce dnes oznámila, že čoskoro začne s cestnými testami svojho prvého elektromobilu Rolls-Royce Spectre, ktorý je predzvesťou jej čisto elektrickej budúcnosti. Podľa luxusnej značky, ktorá dnes patrí do koncernu BMW Group, pritom ide o najvýznamnejší dátum v jej histórii za vyše 100 rokov.

„Toto je najvýznamnejší dátum v histórii Rolls-Royce Motor Cars od 4. mája 1904. V uvedený deň sa prvýkrát stretli naši otcovia zakladatelia Charles Rolls a Sir Henry Royce, ktorí sa dohodli, že vytvoria najlepší automobil na svete,“ povedal Torsten Müller-Ötvös, šéf Rolls-Royce.

Ötvös pritom na adresu modelu Rolls-Royce Spectre uvádza, že nejde o prototyp, ale skutočný produkt, ktorý bude testovaný na verejných komunikáciách. A dodáva, že prví zákazníci sa vozidla dočkajú v 4. štvrťroku 2023. Zdá sa pritom, že pôjde o veľké kupé.

Britská značka tiež uvádza, že sa „vydáva do novej smelej budúcnosti s ohromnou výhodou voči ostatným. Elektrický pohon sa skvele hodí práve pre Rolls-Royce Motor Cars – viac ako pre ktorúkoľvek inú automobilovú značku. Je tichý, kultivovaný a prakticky okamžite dodáva krútiaci moment pre ohromný záťah, ktorý nasleduje.“

Rolls-Royce taktiež pripomína, že s elektrickým pohonom už experimentuje roky. V roku 2011 pritom odhalili prvý plne funkčný model Phantom s čisto elektrickým pohonom „102EX“. Päť rokov na to nasledoval model „103EX“, ktorý bol víziou značky pre budúce dekády.

Podľa britskej značky tieto modely vyvolali obrovský záujem o technológiu elektrického pohonu zo strany zákazníkov, pričom tí sa opakovane pýtali, kedy príde elektrický Rolls-Royce. No a ako už dnes vieme, stane sa tak koncom roka 2023.

Zdieľaná platforma

Dnes sme sa tiež dozvedeli, že prvý elektromobil Rolls-Royce nevyrastie na dedikovanej platforme pre elektrické vozidlá. Jeho základom totiž bude hliníková architektúra s flexibilným priestorovým rámom, ktorá bola predstavená v roku 2016 a na ktorej vyrástli viaceré spaľovacie modely značky. Rolls-Royce však uvádza, že pri jej návrhu už počítali s tým, že bude v budúcnosti použitá aj v rámci elektrických vozidiel.

Čisto elektrická budúcnosť

Model Rolls-Royce Spectre nemá byť ani zďaleka jediným elektromobilom značky, nakoľko Briti avizujú, že do roku 2030 chcú plne elektrifikovať celé svoje portfólio, pričom v tej dobe už nebudú vyrábať ani predávať žiadne produkty so spaľovacím motorom.

Zdroj: tlačová správa (BMW)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rolls-Royce má lietadlovú batériu s najvyššou energetickou hustotou na svete
Kia a BMW avizujú ďalšie elektrické modely pre nasledujúce 2 roky
BMW, ktoré vyvíja aj vodíkové autá, hovorí, že tento druh vozidiel nebude masový

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár