Rolls-Royce predstavil svoj prvý elektromobil – „ultraluxusné elektrické superkupé“ Spectre

1

Automobilka Rolls-Royce svojím prvým elektromobilom Rolls-Royce Spectre oznamuje začiatok novej éry, počas ktorej bude do roku 2030 elektrifikované celé jej portfólio.

Odhodlanie prejsť na čisto elektrický pohon prinesie ešte lepší zážitok z vozidiel Rolls-Royce – okamžitý nástup krútiaceho momentu, tichá jazda a pocit jedného nekonečného prevodového stupňa, to sú vlastnosti, ktoré definovali každý automobil značky Rolls-Royce už od roku 1904. Model Spectre reprezentuje úplne novú triedu vozidiel – ultraluxusné elektrické superkupé.

Interiér

Vo vnútri je Rolls-Royce Spectre vybavený technologicky najvyspelejšími prvkami z programu Bespoke. Inšpirujú sa nadčasovou mystikou nočnej oblohy. Po prvý raz sú v sériovo vyrábanom modeli Rolls-Royce k dispozícii výplne dverí s efektom hviezdičiek Starlight Doors, ktoré tvorí 5 876 drobných LED svetielok. Výplne dverí sa dajú tiež objednať s dreveným obkladom Canadel, ktorého meno odkazuje na zátoku na juhu Francúzska, kde Sir Henry Royce a jeho tím dizajnérov trávil zimné obdobie.

Éterický motív noci pokračuje osvetlením časti palubnej dosky pred spolujazdcom. Vývoj tohto prvku trval viac ako dva roky, dizajnéri a konštruktéri nad ním strávili spolu viac ako 10 000 pracovných hodín. Spája označenie Spectre s viac ako 5 500 svetielkujúcimi „hviezdičkami“. Svoju krásu tento prvok ukáže až po naštartovaní vozidla, inak je úplne skrytý.

Nová platforma

Rolls-Royce Spectre je postavený na platforme „Architecture of Luxury“, ktorá vznikla v rámci vlastného vývoja automobilky Rolls-Royce. Jej základom je celohliníkový priestorový rám. Pre potreby modelu Spectre zvýšili konštruktéri jeho tuhosť oproti doterajším modelom Rolls-Royce o 30 percent, a to vďaka premyslene tvarovaným prvkom rámu a tiež integráciou akumulátora priamo do základnej štruktúry vozidla.

Predbežné špecifikácie

Konečné hodnoty výkonu, zrýchlenia a dojazdu sa ešte dolaďujú a budú stanovené, až keď elektromobil Spectre ukončí záverečnú fázu testovania v druhom štvrťroku 2023. Predbežné údaje naznačujú, že očakávaný dojazd podľa normy WLPT by mal byť okolo 520 kilometrov. Vozidlo by malo dosahovať výkon 430 kW a krútiaci moment 900 Nm. Očakáva sa zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy.

Ďalšie známe špecifikácie:

  • Počet dverí / miest: 2 / 4
  • Dĺžka: 5 453 mm
  • Šírka: 2 080 mm
  • Výška: 1 559 mm
  • Rázvor: 3 210 mm
  • Priemer otáčania: 12,7 m
  • Pohotovostná hmotnosť: 2 975 kg

„Model Spectre má všetky vlastnosti a kvalitu, ktoré urobili z vozidiel Rolls-Royce legendu. Tento úžasný automobil, ktorý bol od úplného začiatku koncipovaný ako čisto elektrické vozidlo, je tichý, výkonný a tak ukazuje, ako je elektrický pohonný reťazec vhodný pre automobily Rolls-Royce. Naznačuje smer budúcnosti našej značky a perfektne odpovedá na požiadavky najnáročnejších zákazníkov z celého sveta, ktorí volajú po lepšom zážitku z elektromobility, pretože Spectre je predovšetkým Rolls-Royce a až potom elektromobil,“ uviedol Torsten Müller-Ötvös, generálny riaditeľ spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars.

Uvedenie na trh a náznak ceny

Rolls-Royce Spectre si môžu záujemcovia nakonfigurovať a objednať už teraz. Prvé vozidlá budú dodané zákazníkom vo štvrtom štvrťroku 2023. Cena modelu Spectre sa bude pohybovať niekde medzi modelmi Cullinan a Phantom.

Zdroj: tlačová správa (Rolls-Royce)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Maďari chystajú „super-luxusnú“ značku elektrifikovaných áut – Kincsem
Do Európy mieri luxusný čínsky elektromobil Hongqi E-HS9. Známe sú aj prvé cenovky
Audi rozšíri projekt luxusných nabíjacích hubov, ktoré suplujú domáce nabíjanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

  1. No konečne tu máme električku Rolls-Royce! 🙂 Serepetičiek veľa, ale o technike informácií málo! Ale nehnevám sa, lebo dnes konfigurovať a koncom roka 2023 kupovať nebudem …. 🙂

    P.S. Ja čakám na kupé Wuling Hong Guang MINI EV !!!!

Pridajte komentár