Teslu možno predbehne rakúska univerzita. Predstavila nabíjacieho robota

0

Tesla pred troma rokmi zverejnila video s robotozovaným nabíjacím konektorom, ktorý sa sám pripojí k elektromobilu a spustí nabíjanie. Odvtedy sme o technológii nepočuli. Výskumníci z Technickej univerzity v Grazi aktuálne predstavili robotické rameno, ktoré dokáže niečo podobné, pričom ich technológia má podporu veľkých spoločností.

Mnohým iste napadne, že kvôli pár sekundám, ktoré sú potrebné na zapojenie nabíjacieho kábla do elektromobilu, nie je nutné predražovať výstavbu nabíjacích staníc. Avšak v dnešnej uponáhľanej dobe určite padne vhod takéto komfortné riešenie. Navyše, keď už pomerne čoskoro očakávame zjednocovanie nabíjacích sietí, vďaka čomu nebudeme musieť používať autentifikačné karty rôznych prevádzkovateľov.

Príprava na autonómiu

NIe je to však len o komforte pre používateľov. Keďže budúcnosť bude zdá sa patriť autonómnym elektrickým vozidlám, jedná sa o nevyhnutnosť. Veď tieto vozidlá musia byť schopné aj autonómneho nabíjania.

Rakúsky robot má podporu

Robotický systém, ktorý bol vyvinutý na univerzite v Grazi, pozostáva z robotizovaného ramena, ktoré dokáže uchopiť bežné nabíjacie konektory nabíjacích staníc a aplikovať ich do nabíjacích portov elektromobilov a plug-in hybridov. Rovnako tak ich vie aj odpojiť a vrátiť na pôvodné miesto.

„Úspešne sa nám podarilo otestovať nabíjaciu stanicu založenú na robotoch, ktorá dokázala autonómne nabíjať hneď niekoľko vozidiel za sebou. Tie pritom neboli nijako upravené. Vďaka dômyselnej kamerovej technológii dokáže robot rozpoznať nabíjací port vozidla a samostatne nastaviť rôzne parametre,“ hovorí Bernhard Walzel, ktorý má projekt na starosti.

Univerzitná robotická technológia má podporu veľkých „hráčov“ ako BMW, Magna či Linz. Takže určite neostane len pri „školskom“ projekte.

A čo Tesla či Volkswagen?

Ako sme už spomínali, na autonómnom nabíjaní pracuje aj Tesla. Jej systém však bude pravdepodobne integrovaný priamo do nabíjacej stanice Supercharger. Ďalšieho prototypu sa dočkáme možno už pri koncoročnom predstavení Superchargera 3. generácie. Do praxe by sa mohol dostať po nasadení Autopilota so 4. úrovňou autonómie do elektromobilov značky Tesla.

Na autonómnych nabíjacích robotoch pracuje aj Volkswagen, a to v spolupráci so špičkovým výrobcom robotov KUKA. Ich riešenie je navyše mobilné.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vo Švédsku spustili prvú elektrifikovanú cestu, ktorá nabíja elektromobily za jazdy
Dočkáme sa pneumatík, ktoré vyrábajú elektrinu a karosérie, ktorá ju vie uskladniť?
Volt je nabíjací dron pre elektromobily, ktorý si v prípade potreby privoláte cez mobil

Zdroj: Electrek, titulná fotogafia: TU Graz

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár