Extrémne elektromobily od Rivianu sa dokážu otáčať ako tank

2

Do amerického startupu Rivian sa zdá sa začínajú vkladať podobné nádeje ako kedysi do Tesly. Jeho prvé elektromobily R1T a R1S s rôznymi „vychytávkami“ disponujú aj obrovskými batériami a výkonom, pričom by tiež mali zvládnuť veľmi náročný terén. A to aj vďaka funkciám ako „Tank Turn“.

Elektromobily Rivian R1S (SUV) a R1T (pickup) sú vybavené 4 elektromotormi, ktoré poháňajú každé koleso zvlášť. V závislosti od verzie dosahuje ich celkový výkon 300, 522 alebo 562 kW a krútiaci moment 560 Nm (základná verzia), resp. 1 120 Nm.

Bezkonkurenčný „priemer otáčania“

A s takouto pohonnou jednotkou sa už dajú robiť kúsky, napr. otáčať sa okolo vlastnej osi. Tzn.. že vozidlo sa otočí v podstate „na mieste“ a jeho priemer otáčania sa takmer nelíši od dĺžky vozidla, ktorá dosahuje hodnotu 5 040, resp. 5 475 mm. Pre porovnanie, malý mestský hatchback Škoda Citigo má priemer otáčania cca 9 800 mm.

Túto funkciu nazýva Rivian „Tank Turn“, čím naznačuje, že ich elektromobily sa dokážu otočiť podobným spôsobom ako tank. Zdá sa pritom, že to umožňuje veľký krútiaci moment, ktorý točí kolesá na jednej strane dopredu a na druhej strane dozadu.

A to sa môže naozaj hodiť, najmä v teréne, keďže Tank Turn má podľa šéfa Rivianu RJ Scaringea fungovať na šmykľavých povrchoch, uvádza Electrek. Takže na preplnenom sídliskovom parkovisku sa zrejme nebude možné „zvrtnúť na päte“.

Terénne ambície

Táto funkcia teda podporuje skôr terénne ambície elektromobilov Rivian. A tie nie sú rozhodne malé. Veď ich nastaviteľná svetlá výška je 205 až 365 mm a hĺbka brodenia 1 m. „Na zahodenie“ pritom rozhodne nie sú ani prejazdové uhly, ktoré nájdete v tabuľke špecifikácií nižšie.

„Elektromobilka“ Rivian a jej automobily vyzerajú rozhodne nádejne, a to nielen kvôli parametrom a zaujímavým funkciám. Veď jej dôverujú aj investori, od ktorých získala v rámci ostatného investičného kola ďalšiu zaujímavú sumu, a to 1,3 mld. $.

Medzi ďalších investorov pritom patria aj Ford, ktorému Rivian pomáha s vývojom elektrického modelu a Amazon, pre ktorý vyrobí Rivian 100 000 elektrických dodávok.

rivian r1s specifikacie

Zdroj: Rivian

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Extrémny elektromobil od Rivianu môže byť vybavený „kuchynskou linkou“
Elektrický DeLorean predvádza dokonalý autonómny drifting. Na čo je to dobré?
Elektromobily Rivian ponúknu najväčšie batérie na trhu. Čo Tesla?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. Je to zaujímavé. V praxi nevyužiteľné – snáď iba ako exhibícia.
  Ale ako marketingový ťah – dokonalé:

  „Tak toto nedokáže žiadne iné auto na svete.
  Iba tank, to však nie je auto.
  A ešte malé kolesové nakladače riadené šmykom (u nás UNC – čka). Ale to taktiež nie sú autá.“

  Dosť dobré!!!

Pridajte komentár