Rivian predstavil modely, ktoré majú konkurovať lacnejším Teslám

3

Americká elektromobilka Rivian, ktorá sa chystá aj na európsky trh, bola kedysi považovaná za druhú Teslu. A aktuálne sa snaží zabezpečiť svoju budúcnosť lacnejšími elektromobilmi Rivian R2 a Rivian R3 / R3X, ktoré sa majú postaviť Teslám. A to aj vďaka úplne novej platforme, v rámci ktorej sa Rivian zrejme inšpiroval Teslou.

Najmä v USA sa s napätím očakával dlhšie avizovaný menší a cenovo dostupnejší elektromobil od spoločnosti Rivian. A to elektrické SUV strednej triedy Rivian R2, ktoré sa má postaviť najpredávanejšiemu automobilu minulého roku – Tesle Model Y. Ten však aktuálne nebol predstavený sám, pretože americký startup spolu s ním odhalil aj kompaktnejší a lacnejší elektrický crossover Rivian R3, vrátane ostrejšej verzie R3X.

Nová platforma

Nové modely vyrástli na úplne novej e-platforme, ktorá využíva vysokotlakové odliatky či štrukturálne batériové jednotky, ktorých vrchná časť slúži ako podlaha. Rivian tým zrejme potvrdil povesť spoločnosti, ktorá sa rada a často inšpiruje spoločnosťou Tesla, pričom tiež využíva jej bývalých zamestnancov.

Známe špecifikácie

Rivian R2 aj Rivian R3 sa podľa výrobcu zaradia do strednej triedy. Avšak model R3 je kompaktnejší ako model R2. Oba modely budú dostupné s pohon zadnej nápravy, oboch náprav prostredníctvom 2 elektromotorov alebo oboch náprav vďaka 3 elektromotorom (z toho 2 vzadu), tak ako je tomu v prípade Tesly Cybertruck.

Modely v najvýkonnejšej konfigurácii zrýchlia z 0 na 60 mph (97 km/h) za menej ako 3 s. A štrukturálna batéria zahŕňajúca nové veľkoformátové články 4695 s vyššou energetickou hustotou a výkonom má zabezpečiť dojazd cez 480 km zrejme podľa pomerne presného amerického testovacieho cyklu EPA.

Elektromobily Rivian R2 a Rivian R3 budú vybavené donedávna proprietárnym nabíjacím konektorom spoločnosti Tesla, ktorý sa aktuálne stáva severoamerickým štandardom – NACS. Čo sa týka rýchlosti nabíjania, Rivian uvádza, že nové modely sa z 10 na 80 % nabijú za menej ako 30 min.

Cena a dostupnosť

Model Rivian R2 je už možné rezervovať v rámci USA. Výrobca odhaduje cenu začínajúcu na sume okolo 45 000 $ (cca 41 000 €) bez DPH. Model R3 „bude lacnejší ako R2“. Dodávky R-dvojky majú byť spustené v 1. polroku 2026, potom bude nasledovať R-trojka. A oba nové elektromobily budú podľa spoločnosti Rivian dostupné aj na medzinárodných trhoch. Už skôr bol pritom v prípade Európy potvrdený model R2.

Nuž, uvidíme. Rivian taktiež zažíva ťažké časy, pričom je stále stratový. Jeho budúcnosť tak vôbec nemusí byť 100 % istá. Obzvlášť, keď jeho masovejšie modely prídu na trh cca o 2 roky. A ani tie pravdepodobne nebudú spočiatku generovať zisk.

Zdroj: Rivian

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Extrémne elektrické SUV Rivian je krížencom Tesly Model X a Range Roveru
„Prežijú len 3 americké automobilky“ – Tesla, Ford a Rivian, myslí si expert Munro
Elektromobilom budúcnosti postačí dojazd 400 km, tvrdí Lucid a avizuje konkurentov pre Tesly 3 a Y
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár