Rivian predstavil elektrický pickup s extrémnymi parametrami. Na ťahu je Tesla

0

Aj keď pickupy nie sú v našich končinách príliš obľúbeným typom vozidiel, elektrický Rivian R1T si určite zaslúži našu pozornosť. A to najmä kvôli svojej technike a extrémnym parametrom, s ktorými bude mať čo robiť aj Tesla. Veď ponúkne napríklad 180 kWh batériu.

Americkú automobilku Rivian založil v roku 2009 absolvent uznávanej koedukovanej výskumnej univerzity MIT, RJ Scaringe. Startup pracoval na vývoji svojich technológií a elektromobilov až do minulého roku prakticky v utajení. A dnes predstavil prvý, naozaj pôsobivý výsledok svojej práce.

Skutočný, praktický offroad

Rivian R1T je 5-miestny plne elektrický pickup. Na dĺžku má takmer 5,5 metra, pričom rázvor náprav meria 3,45 m. Jeho svetlá výška sa môže pohybovať od 20 do 36 cm. Dokáže pritom prebrodiť vodné prekážky s hĺbkou 1 m. Užitočné zaťaženie tohto futuristického pracanta prestavuje 800 kg. Disponuje ťažnou silou 5 000 kg a  ponúka množstvo úložného priestoru (viď fotografie).

3 extra verzie

Jeho štyri kompaktné elektromotory s výkonom 147 kW poháňajú každé koleso zvlášť. Celkový výkon pickupu Rivian R1T môže byť nakonfigurovaný na rôzne úrovne. A to pomocou prevodovky. Každá z 3 dostupných verzií ponúkne iný výkon.

Základná verzia so 105 kWh batériou a dojazdom 370 km podľa realistického cyklu EPA disponuje výkonom 300 kW (560 Nm). Stredná verzia so 135 kWh batériou a dojazdom 480 km dosahuje najvyšší výkon, a to 562 kW (1 120 Nm), pričom z 0 na 100 km/h zrýchli za cca 3 sekundy. Top verzia so šialenou 180 kWh batériou a dojazdom 640 km operuje výkonom 522 kW (1 120 Nm).

Nabíjanie

Rivian R1T podporuje rýchlonabíjanie výkonom 160 kW. To nie je málo, ale vzhľadom na obrovské batérie a začínajúcu výstavbu nabíjacích staníc s výkonom až 350 kW to mohlo byť viac. Palubná nabíjačka elektrického pickupu má výkon 11 kW.

Dodávky a cena

Rivian R1T je už dnes možné rezervovať za poplatok 1 000 $. Prví zákazníci by sa ho mali dočkať v roku 2020.  Predávať sa bude za cenu od 69 000 $ (cca 60 000 €). Spočiatku však budú dostupné len najdrahšie verzie. Rivian chystá aj elektrické SUV. Ak bude vychádzať z pickupu, máme sa na čo tešiť.

Na rade je Tesla

Ako sme vás už nedávno informovali, Tesla zmenila svoje priority z hľadiska prerozdeľovania interných zdrojov na svoje budúce produkty. V rámci nich si významne polepšil pripravovaný elektrický pickup. Ten má po novom 2. najvyššiu prioritu v rámci automobilovej divízie, keď je pred ním len kompaktné SUV Model Y.

Napriek extrémnym parametrom pickupu Rivian R1T by mala toho Tesla Pickup ponúknuť ešte viac. Nepredpokladá sa však, že príde na trh skôr ako v roku 2021.

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
Elon Musk prezradil novinky o netypickom elektromobile Tesla Pickup
Teslu Pickup vraj budeme chcieť, aj keď ju nepotrebujeme. Aj pre kyberpunk dizajn
Prvý “európsky” elektromobil od Hondy sa už blíži. Dôkazom zábery z testovania

Zdroje: Rivian (vrátane titulnej fotografie), Electrek

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár