Extrémne elektrické SUV Rivian je krížencom Tesly Model X a Range Roveru

0

Predvčerom nám americký startup Rivian prestavil extrémny elektrický pickup R1T a o deň neskôr aj elektrické SUV Rivian R1S s takmer identickými parametrami. SUV-éčko ponúka obrovský výkon a dojazd, vynikajúcu dynamiku, využiteľnosť a offroad vlastnosti, ako aj luxusný interiér. Modely ako Tesla Model X či Range Rover by sa tak mali mať na pozore.

Žiadny mestský nákupný vozík

Väčšina dnešných SUV slúži ako rodinné vozidlo na odvoz nákupu a detí do školy, pričom mimo spevnených ciest sa dostane maximálne pri ceste na chatu, a tomu sú aj poväčšine prispôsobené. Rivian R1S je však navrhnutý tak, aby zvládal okrem rýchlej a komfortnej jazdy po kvalitnej vozovke aj náročný terén.

Jasným dôkazom sú nasledujúce špecifikácie: svetlá výška 205 až 365 mm, hĺbka brodenia 1 m či nájazdové uhly, ktoré nájdete v špecifikáciách na konci článku. Vysokú mieru využiteľnosti vozidla zabezpečuje aj dĺžka 5,04 m, rázvor náprav 3,08 m, až 7 miest na sedenie, predný kufor (330 l), užitočné zaťaženie 820 kg a ťažná sila 3 500 kg.

Zrýchlenie superšportu

Okrem vysokej úžitkovej hodnoty a výborných offroad vlastností ponúka Rivian R1S aj obrovský výkon a výbornú dynamiku. Jeho štyri kompaktné elektromotory s výkonom 147 kW poháňajú každé koleso zvlášť. Vďaka vektorovaniu krútiaceho momentu poskytujú maximálny výkon v každej situácii.

Celkový výkon elektromobilu Rivian R1S môže byť nakonfigurovaný na rôzne úrovne. Dostupné budu 3 verzie s výkonom 300, 522 a 562 kW, pričom krútiaci moment môže dosahovať až 1 120 Nm. Najvýkonnejšia verzia pritom zrýchli z 0 na 100 km/h za cca 3 s a z 0 na 160 km/h pod 7 s.

Až 180 kWh batéria

Už základná verzia je vybavená kapacitne väčšou batériou ako najvyššia verzia Tesly Model X. SUV od Rivian disponuje batériami o kapacite 105 kWh (dojazd 386 km – EPA), 135 kWh (499 km) a 180 kWh (660 km). Z uvedeného dojazdu však vyplýva, že Rivian nedosahuje takú efektivitu ako elektromobily značky Tesla.

Luxusný univerzál

Keď k úžitkovej hodnote, offroad vlastnostiam, výkonu a dynamike pripočítame aj luxusný interiér, dostaneme nesmierne univerzálne vozidlo, ktoré je navyše ekologické. V kabíne nájdeme prémiové materiály ako koža a drevo, veľa dreva, ktoré pochádza udržateľnej ťažby.

Automobilovú modernu podčiarkujú 2 veľké displeje. Prístrojový digitálny panel má uhlopriečku 12,3″ a centrálny dotykový displej až 15,6″. Na palube elektrického SUV Rivian R1S sa nachádzajú aj systémy pre autonómnu jazdu 3. úrovne.

Cena a dodávky

Rivian R1S je možné rezervovať už dnes za poplatok 1 000 $. Prví zákazníci by sa ho mali pritom dočkať v roku 2020. Toto nesmierne zaujímavé SUV sa bude predávať za cenu od 72 000 $ (cca 63 500 €) bez dane. Výroba bude prebiehať v USA.

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
Rivian predstavil elektrický pickup s extrémnymi parametrami. Na ťahu je Tesla
Offroad legenda sa má vyrábať aj na Slovensku, zrejme v elektrickej verzii
Renault chystá elektrické SUV veľkosti modelu Kadjar s dobrým dojazdom

Kompletné špecifikácie

rivian r1s specifikacie

Zdroj: Rivian

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Rivian

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár