Rivian, považovaný za konkurenta Tesly, odhalil ceny svojich elektromobilov

2

Do americkej „elektromobilky“ Rivian, ktorá sa chystá aj do Európy, sa vkladajú veľké nádeje. Podaktorí ju dokonca považujú za druhú Teslu. Investovali do nej napr. spoločnosti Ford či Amazon. Pre internetového giganta pritom vyrobí 100 000 elektrických dodávok. Prvými elektromobilmi značky, ktoré sa dostanú na trh budúci rok, však budú „extrémne“ modely R1S (SUV) a R1T (pickup). A tie už majú aj prvý cenník.

E-mobility startup Rivian predstavil prototypy svojich prvých dvoch modelov R1S a R1T pred dvoma rokmi. Prezentované parametre pritom urobili naozaj veľký dojem. Zaujala aj ich modulárna  „skateboardová“ platforma, na ktorej môžu podľa výrobcu vyrásť rôzne typy vozidiel. A to od osobných automobilov až po vozidlá pre verejnú dopravu.

Na začiatok sa stala základom pre veľké príbuzné modely R1S (SUV) a R1T (pickup) s extrémnymi parametrami. Ich celkový výkon môže byť nakonfigurovaný na rôzne úrovne. Dostupné budú 3 verzie s výkonom 300, 522 a 562 kW (všetky so 4 elektromotormi), pričom krútiaci moment môže dosahovať až 1 120 Nm. Najvýkonnejšia verzia zrýchli z 0 na 100 km/h cca za 3 s a z 0 na 160 km/h pod 7 s. Tieto vozidlá sú pritom navrhnuté tak, aby zvládali skutočný terén aj náročnú prácu.

Čo sa týka batérií, od elektromobilov Rivian sa dočkáme poriadnej dávky kapacity, avšak nie až tak pôsobivej účinnosti. Ide ale o veľké, ťažké a výkonné vozidlá. Základná batéria s kapacitou 105 kWh zabezpečí SUV-éčku podľa v minulosti zverejnených informácií dojazd cez 386 km (EPA). 135 kWh batéria sa postará o viac ako 500 km (EPA) a 180 kWh batéria o viac ako 660 km (WLTP). Pickup má mať dojazd nižší cca o 16 km, a to v rámci každej z verzií.

Ceny?

Základné parametre sú pôsobivé, čo však cena? Aktuálne sme ohľadom tejto záležitosti dostali oficiálnu „odpoveď“. Na úvod budú dostupné verzie so stredne veľkou batériou (135 kWh) a pravdepodobne najvýkonnejšou pohonnou jednotkou – 562 kW. A to v 3 variantoch.

„Launch Edition“ príde na trh v júni 2021 (R1T), resp. v auguste 2021 (R1S) za cenu 75 000 $ (cca 59 000 €), resp. 77 500 $ (všetky uvedené ceny sú bez DPH). V januári 2022 sa dostanú do predaja varianty „Adventure Package“ a „Explore Package“, a to za ceny 75 000/67 500 $, resp. 77 500/70 000 $.

Všetky varianty budú bohato vybavené, pričom v rámci nich okrem iného nájdeme nezávislé vzduchové odpruženie, systém elektrohydraulického ovládania náklonu, celopresklenú panoramatickú strechu, sedadlá z vegánskej kože či wi-fi a 4G konektivitu, uvádza Teslarati.

rivian r1s specifikacie

Kompletné špecifikácie zverejnené v rámci predstavenia prototypov. Zdroj: Rivian

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Extrémne elektromobily od Rivianu sa dokážu otáčať ako tank
Extrémny elektromobil od Rivianu môže byť vybavený „kuchynskou linkou“
Internetový gigant Amazon predstavil „vlastnú“ elektrickú dodávku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Uvádzané ceny pri týchto parametroch nie sú žiadna katastrofa.
    Pri týchto parametroch naozaj nikto nesmie očakávať cenu Fabie, alebo Dacie…

Pridajte komentár