Nádejné „elektromobilky“ Rivian a Lucid smerujú podľa Elona Muska k bankrotu

2

Po nie dlhej dobe tu máme opäť tému prípadných bankrotov automobilových spoločností, čo zrejme nebude vzhľadom na ekonomický výhľad náhoda. Aktuálne sa to týka ambicióznych amerických e-mobility startupov Rivian a Lucid Motors, ktoré mnohé média vykresľujú ako „druhé Tesly“. Šéf spoločnosti Tesla, Elon Musk, však varuje, že môžu skrachovať.

Elon Musk pomerne často opakuje, že spoločnosť Tesla bola v minulosti viackrát blízko bankrotu. A ako sme už písali, nedávno tiež na základe vlastných skúseností uviedol, že začínajúca automobilka je „svetom plným bolesti“ a mnohých hlúpych chýb. A dodal, že je to asi najďalej od toho, ako zarobiť „jednoduché peniaze“.

Musk pritom automobilové startupy varoval, aby do podnikania neskákali po hlave a nesnažili sa hneď vytvoriť veľkoobjemové vozidlo, keď predtým žiadne vozidlá nevyrábali. Startupy by podľa neho mali začínať v malom, aby boli malé aj ich chyby. A podľa neho by tiež nemali zabúdať na rezervný kapitál.

Muskovo aktuálne varovanie

No a Musk sa aktuálne znova venoval začínajúcim automobilkám – v rámci rozhovoru s predstaviteľmi klubu Tesla Owners Silicon Valley, na čo upozornil web Drive Tesla Canada. Tentokrát však už konkrétnym. A to ambicióznym americkým startupom Rivian a Lucid Motors, ktoré sa špecializujú na elektromobily.

Šéf Tesly a ďalších spoločností pritom povedal, že ak tieto spoločnosti niečo výrazne nezmenia, obe zbankrotujú. „Dúfam, že sa im podarí niečo urobiť. Ak výrazne neznížia svoje náklady, budú mať veľké problémy a skončia na cintoríne ako všetky ostatné (americké) automobilky s výnimkou Tesly a Fordu,“ dodal.

Musk nemá dobrý pocit z ekonomiky

Muskovo varovanie prichádza krátko potom, čo mal v e-mailovej komunikácii s riadiacimi zamestnancami Tesly uviesť, že má „veľmi zlý pocit“ z ekonomiky, čo má vyústiť do prepustenia 10 % zamestnancov spoločnosti z určitých oblastí, kde eviduje „prezamestnanosť“. Musk tak zrejme chce znížiť prevádzkové náklady a pripraviť Teslu na možné horšie časy. Dodal však, že prepúšťanie sa nebude týkať výroby, kde sa majú stavy naopak posilniť.

Bankroty očakáva aj Munro

Zaujímavé je, že o bankrotoch automobilových spoločností v podstate hovoril aj uznávaný odborník z automobilového priemyslu, Sandy Munro. Ten totiž uviedol, že z amerických výrobcov prežijú len Tesla, Ford a Rivian. Takže Munro sa zjavne neobáva krachu spoločnosti Rivian, na druhej strane Lucidu nepriamo predpovedá koniec.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rivian chystá pre Európu menšie elektromobily a zrejme aj továreň
Lucid zverejnil európske ceny elektromobilu Air s dojazdom 900 km. Expanzia do Európy začína
Podľa Muska je Čína svetovým lídrom v oblasti elektromobilov. Šéf Xpengu s tým nesúhlasí

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. To čo povedal Elon, bude zrejme tvrdá realita pre mnohé startupy ale aj ostatných, teda tradičných výrobcov áut! To nehovorí z neho slepá závisť alebo obava, ale vlastné súsenosti! ….

  2. Aj Tesla skoro skrachovala a to mala oproti dnešku (pandémie, explózia cien surovín, rozpad dodávateľských reťazcov, čínska a iná silná konkurencia, ruský útok na Ukrajinu a celý Západ…) ideálne podmienky – takže start-upy, ktoré nestihli rozbehnúť masovú výrobu v priaznivých časoch, budú zrejme krachovať. Lenže čo bude potom? Ak ich kúpia Číňania ako Volvo, Peugeot, Rover, MG atď., tak sa Tesla a ostatné nečínske automobilky zapotia.

Pridajte komentár