Rivian považujú za druhú Teslu. Jeho elektromobily mieria aj do Európy

0

„Elektromobilové“ startupy rastú ako huby po daždi, avšak už dlho nevyvolal žiaden z nich taký rozruch a záujem ako Rivian. Pozitívne je, že to majú na svedomí predstavené modely a nie veľkoúste vyhlásenia. Čoraz viac pritom počúvame, že by sa mohlo jednať o „druhú Teslu“.

Nedávno sme vás informovali, že spoločnosti GM a Amazon rokujú o vstupe do startupu Rivian. A aktuálne Rivian oznámil, že získal investíciu vo výške 700 mil. $ od internetového giganta Amazon. Takže portfólio a vízia detroitskej spoločnosti sú zdá sa veľmi presvedčivé.

Celý svet každopádne najviac zaujali 2 plne elektrické modely, ktoré boli predstavené v novembri 2018. A to elektrický pickup R1T a odvodené SUV R1S. Nejedná sa pritom o žiadne koncepty či „vzdialené“ prototypy. Veď k prvým zákazníkom by sa mali dostať už budúci rok.

Tieto vozidlá zaujali dizajnom, praktickými riešeniami, ale najmä extrémnymi parametrami. Veď disponujú batériami s kapacitou 105, 135 a 180 kWh a údajným reálnym dojazdom 370 až 640 km. Každá z verzií pritom ponúka iný výkon, a to 300, 522 a 562 kW a krútiaci moment až 1 120 Nm. Viac špecifikácií nájdete v rámci nasledujúceho obrázku.

rivian

Zdroj: Rivian

Tretí model na ceste

Prvé dva modely sú z hľadiska typológie logickou voľbou, nakoľko segment SUV je najrýchlejšie rastúcim v priemysle, pričom pickupy sa zas tešia obrovskej priazni v domovskej Severnej Amerike. Navyše doteraz sa na trh nedostal žiadny elektrický pickup. Napríklad Tesla ten svoj ešte ani nepredstavila. Stať sa tak má tento rok.

Pri týchto elektromobiloch však Rivian nekončí. Ešte minulý rok oznámil, že tretím elektrickým modelom značky sa stane výkonný automobil v štýle rally. Má ponúknuť veľký výkon na cestách a v teréne, ako aj nevídanú mieru funkčnosti. Bude mať menší rázvor ako jeho starší súrodenci, pričom taktiež ponúkne veľkú svetlú výšku. Vyrastie na rovnakej platforme ako modely R1T a R1S.

Základom je „skateboard“

Rivian bude stavať svoje elektrické modely na modulárnej platforme, ktorej dáva prívlastok „skateboardová“. Jej značnú modularitu naznačujú slová šéfa značky, RJ Scaringea, ktorý hovorí, že na nej môžu vyrásť rôzne typy vozidiel. A to od osobných automobilov až po vozidlá pre verejnú dopravu.

Túto platformu pritom plánuje spoločnosť Rivian ponúknuť ďalším výrobcom, ktorých produkty jej nebudú priamo konkurovať. Scaringe v tejto súvislosti hovorí, že evidujú záujem niekoľkých automobiliek, ako aj spoločností, ktoré chcú vstúpiť do sveta automobilového priemyslu.

Globálne ambície

Rivian plánuje vstúpiť na globálny trh, pričom za najväčšie trhy považuje Kaliforniu, Európu, Čínu, ale aj celkovo Severnú Ameriku. Scaringe pritom hovorí, že elektromobily Rivian s pravostranným riadením by mali doraziť do Británie v roku 2021, takže v rámci „ľavostrannej“ Európy by to mohlo byť ešte skôr.

Rivian bude vyrábať svoje vozidlá v bývalej továrni Mitsubishi, ktorá sa nachádza v Illinois. Plánuje priamy predaj svojich vozidiel, rovnako ako Tesla. Avšak v štátoch, kde to zákon neumožňuje, bude využívať „dílerov“.

Zdroje: Autocar, Rivian (vrátane titulnej fotografie)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínske SUV s technológiami Tesla ide do predaja. Stojí pod 30 000 €
Bývalí manažéri Tesly, BMW a Nissanu predstavili konkurenta Modelu X za 37 000 €
Fisker EMotion: Tesla Model S P100D dostane vážnu konkurenciu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár