Cena Renaultu Zoe sa v Rumunsku mení v závislosti od úrovne znečistenia ovzdušia

3

Automobilka Renault spustila v Rumunsku originálnu kampaň na svoj elektrický bestseller Renault Zoe. Jeho cena sa totiž mení na základe aktuálnej úrovne znečistenia vzduchu v hlavnom meste Bukurešť.

Bukurešť je podľa TomTom Traffic Index najvyťaženejším európskym mestom z hľadiska dopravy. Nie je preto prekvapujúce, že je zároveň druhým najviac znečisteným hlavným mestom v rámci Európskej únie. Tieto fakty sa pritom rozhodla využiť marketingová agentúra Publicis na zaujímavú reklamnú kampaň. A to pre potreby tamojšieho zastúpenia automobilky Renault.

„DisCO2unt“

V centre rumunského hlavného mesta umiestnila obrovský digitálny displej „DisCO2unt“, ktorý informuje o aktuálnej úrovni znečistenia ovzdušia pevnými mikročasticami PM2,5 a z toho vyplývajúcej cene elektromobilu Renault Zoe.

Platí pritom, že čím je toto znečistenie väčšie, tým lacnejšie je vozidlo. Tým chce Renault tlmočiť myšlienku, že zákazník môže prispieť k zníženiu lokálnych emisií v meste kúpou elektromobilu. O to dôležitejšie je to „v čase“ najväčšieho znečistenia, pričom výrobca ponúka motiváciu vo forme nižšej ceny vozidla.

Aktuálna hodnota emisií sa meria prostredníctvom senzorov umiestnených na viacerých miestach v Bukurešti. Priemerná hodnota meraní sa potom zobrazuje na spomínanom billboarde, pričom sa aktualizuje každých 6 minút. A to platí aj pre cenu Renaultu Zoe. Presný „kľúč“ na jej výpočet však nepoznáme.

Exkluzívna cena

Spomínané hodnoty je pritom možné sledovať aj prostredníctvom webu a mobilnej aplikácie. V čase písania článku obsahovalo ovzdušie v Bukurešti priemerne 26,39 ug / m3 častíc PM2,5. Maximálna prípustná hodnota je pritom 25 ug / m3.

To znamenalo, že v tomto čase si mohol zákazník  prostredníctvom formulára zarezervovať Renault Zoe za neuveriteľných 18 374 €, vrátane DPH. Cena základnej verzie je pritom v Rumunsku (33 550 $) vyššia ako na Slovensku (31 300 €).

V Rumunsku však vláda dotuje nákup elektromobilov až sumou 10 000 €, čo je už zahrnuté v spomínanej cene. Renault teda poskytuje dodatočné zvýhodnenie na základe znečistenia vo výške viac ako 5 000 €. Navyše prvým 50 zákazníkom sľubuje nabíjací wallbox (7 kW) zdarma. Zaujímavá ponuka, čo poviete?

Zdroje: Renault (vrátane titulnej fotografie), Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrické mini-SUV Renault K-ZE za 15 000 € prešlo prvým testom
Renault chystá cenovo dostupného konkurenta Nissanu Leaf
Opel zverejnil oficiálne ceny elektrickej Corsy a hybridného Grandlandu X

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Do Bukurešti sa kvôli tomu síce sťahovať nebudem, ale táto ponuka je fakt bombová.
    Len pre zaujímavosť – ktoré je to najviac znečistené hlavné mesto v EÚ?

  2. Platí pritom, že čím je toto znečistenie väčšie, tým lacnejšie je vozidlo.
    Takže pre nového zákazníka platí čím viac smradu, tým lepšie. Dosť zvrátené. Nových zákazníkov to privedie k spaľovania pneumatík na záhrade. Platí čím viac spáliš, tým lacnejšie auto budeš mať. Toto umožňuje zvrátenosť zahnívajúceho kapitalizmu.

    • Je mi ľúto, ale absolútne sa mýlite. Nikto nebude predsa spaľovať staré pneu na záhrade, aby dostal lacnejšie auto. Mne sa zdá práve táto predstava dosť zvrátená. Alebo…? Vy by ste tak postupoval? Určite? Nekadil by ste si tým do vlastného hniezda?

Pridajte komentár