Renault ukázal elektromobil s cenou pod 20 000 € a chystá ďalších 5 v rámci novej stratégie

8

Dnes spoločnosť Renault Group prezentovala svoje plány v oblasti elektromobility, v rámci ktorej bude hrať prím nová organizačná jednotka Ampere. Súčasťou plánov je pritom 6 nových elektromobilov. Vrátane novej generácie modelu Renault Twingo E-Tech, resp. „Ampere Legend“ s cenou začínajúcou pod 20 000 €.

Koncern Renault dnes prezentoval svoje transformačné plány, pričom jedným z cieľov je priniesť elektromobily, ktoré sú cenovo konkurencieschopné voči čínskym modelom. Hnacou silou pritom bude ich nová jednotka Ampere, ktorá sa bude špecializovať na elektrické vozidlá a softvér.

Táto spoločnosť, ktorá bude samostatne uvedená na akciový trh, bude navrhovať, konštruovať, produkovať a predávať elektromobily pod značkou Renault (platí pre Európu). „Ampere je ambiciózna, holistická a štrukturálna odpoveď európskeho priemyslu na výzvy prichádzajúce z východu a západu,“ uvádza Renault, čím ma zrejme na mysli čínskych výrobcov elektromobilov a Teslu.

Zameranie na cenovú dostupnosť

Od Ampere si koncern Renault sľubuje cenovo dostupné, softvérovo definované elektromobily „pre všetkých“, ktoré sa budú vyrábať v Európe. Tie vyrastú na dvoch dedikovaných platformách pre plne elektrické vozidlá – AmpR Small (predtým označovaná CMF-B EV) a AmpR Medium (predtým označovaná ako CMF-EV). Z vývoja jednotky Ampere majú pritom ťažiť aj ďalšie koncernové značky či alianční partneri Nissan a Mitsubishi.

Renault očakáva, že vďaka Ampere sa im podarí dosiahnuť cenovú paritu elektromobilov a spaľovacích áut do roku 2027/2028. A prvý softvérovo definovaný elektromobil má prísť na trh v roku 2026.

Chystané modely

Renault aktuálne avizuje aj nové elektromobily. Prvým z nich bude už predstavené kompaktné SUV Renault Scenic E-Tech, ktoré príde na trh začiatkom budúceho roka. Má ísť o „budúcnosť európskych rodinných áut“ s dojazdom cez 625 km (WLTP) a celkovými nákladmi na vlastníctvo (tzv. TCO) na úrovni hybridných áut.

V prvom kvartáli 2024 nám Francúzi predstavia nástupcu modelu Renault Zoe, ktorým bude subkompaktný hatchback Renault 5 s dojazdom „až 400 km“, ktorý má konkurovať základným hybridom zo segmentu B (zrejme z hľadiska TCO). Tento model ponúkne aj „virtuálneho kopilota nabitého umelou inteligenciou“. A v roku 2025 bude na trh uvedený elektromobil Renault 4. Ten by mal byť zdá sa niečím ako dizajnovo odlišnou crossover verziou modelu 5.

Z hľadiska cenovej dostupnosti bude najzaujímavejšia úplná novinka, ktorú Renault v tlačovej správe označuje ako „Legend“. Vozidlo odhalené na dnešnom „Dni investorov“ spoločnosti Ampere má však na mieste „ŠPZ-ky“ názov Twingo. Takže by malo ísť o novú generáciu elektromobilu Renault Twingo E-Tech.

Podľa Renaultu ide o mestské vozidlo bez kompromisov, ktoré ponúkne najvyššiu efektivitu vo svojej triede (spotreba len 10 kWh/100 km) a veľmi nízku emisnú stopu. Vyrábať sa bude v Európe a základná verzia bude stáť pod 20 000 €. A po týchto modeloch prídu ďalšie 2 elektromobily. Malo by ísť o modely Megane E-Tech a Scenic E-Tech novej generácie.

Zdroj: Renault Group

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Cenovo dostupný“ elektromobil od Renaultu vstúpil do testovacej fázy
Hyundai testuje malý elektromobil, ktorý by mohol stáť okolo 20 000 €
Stellantis chystá možno až 7 „cenovo dostupných“ elektromobilov na spôsob Citroenu e-C3
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

 1. Prestaňte brať tie halucinogény!
  Fakt to škodí na mozog.
  Toto už dávno vyrába Čína pod 10kEUR s kúpnou silou omnoho vyššou, ako máme my…
  Mimochodom, keď ste pracovali pre „primitívneho“ Henryho, trvalo Vám ca. 5 mesiacov, kým ste si z platu mohli kúpiť nové auto.
  Dnes v najvyspelejšej dobe, aká tu vraj kedy bola to trvá roky…
  Fakt už prestaňte s tými halucinogénmi…

  We can go further too. As we’ve seen the rise in the daily wage was from $2.25 to $5 (including the bonuses etc). Say 240 working days in the year and 14,000 workers and we get a rise in the pay bill of $9 1/4 million over the year. A Model T cost between $550 and $450 (depends on which year we’re talking about). 14,000 cars sold at that price gives us $7 3/4 million to $6 1/4 million in income to the company.

 2. Tento Renault Twingo E-Tech, resp. „Ampere Legend“ s cenou začínajúcou pod 20 000 € je podľa mňa už príliš malé auto, a preto za tých „pod 20 000 €“ aj pridrahé !!! Je to už „lis na domácu šunku“! 🙂

Pridajte komentár