Nový Renault Scenic je prvé elektrické SUV značky. Ponúkne dojazd aj cez 620 km | Aktualizované

14

Model Renault Scenic sa stal v roku 1996 prvým kompaktným MPV z Európy. A jeho aktuálne predstavená nová generácia menom „Renault Scenic E-Tech“ sa stáva prvým elektrickým SUV značky. Tá takisto ponúkne kompaktné rozmery a veľkorysejší vnútorný priestor, ale tiež zaujímavý maximálny dojazd.

Renault Scenic E-Tech, ktorý sa dostane na trh začiatkom budúce roka, vyrástol na aliančnej platforme CMF-EV, ktorá bola po prvýkrát použitá v rámci modelu Nissan Ariya. Aj vďaka tomu má ponúknuť „rekordnú“ priestrannosť vo svojej triede pri podpriemerných vonkajších rozmeroch.

Ohľadom rozmerov však Renault vo svojej tlačovej správe spomína len rázvor 2,78 m. Koncepčný model Scenic Vision pritom meral 4 490 x 1 900 x 1 590 x 2 835 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Francúzi však prezradili objem batožinového priestoru, a to 545 l.

Elektromobil Renault Scenic E-Tech sa nebráni ani pomerne veľkým batériám. Veď tá kapacitne najväčšia poskytne 87 kWh a zabezpečí dojazd „viac ako 620 km“ podľa cyklu WLTP. Dočkáme sa tiež slušného výkonu – 160 kW. Sme pritom zvedaví, s akým výkonom príde verzia „Esprit Alpine“, ktorá má mať športový charakter.

Žiaľ, Renault aktuálne viac technických špecifikácií v tlačovej správe neprezradil. Na webe francúzskeho zastúpenia značky sme síce našli ešte údaj ohľadom nabíjania, a to zisk dojazdu 335 km počas 30 min nabíjania, to je však všetko. Preto môžeme ohľadom ďalších parametrov len špekulovať (doplnené informácie nájdete na konci článku).

A to napr. na základe súrodenca Renault Megane E-Tech a aliančného bratranca Nissan Ariya. Kompaktný elektrický hatchback či crossover Megane E-Tech je pritom dostupný so 40 alebo 60-kWh batériou, elektromotormi s výkonom 96 kW (krútiaci moment 250 Nm) alebo 160 kW (krútiaci moment 300 Nm) či podporou nabíjania max. výkonom 85 kW, resp. 130 kW.

A Nissan Ariya zas ponúka výkon 160 / 178 / 225 kW, krútiaci moment 300 / 300 / 600 Nm, batériu s kapacitou 65 kWh alebo 90 kWh či podporu nabíjania max. výkonom 130 kW. Je pritom pravdepodobné, že ďalšie verzie modelu Renault Scenic E-Tech budú mať rovnakú či podobnú techniku a parametre ako spomínaní príbuzní s ktorými zdieľa spoločnú platformu.


DOPLNENÉ na základe ďalších dokumentov:

 • Rozmery vozidla: 4 470 x 1 864 x 1 571 mm (dĺžka x šírka x výška)
 • Výkon: 125 / 160 kW (verzia „Standard range“ / „High Range“)
 • Max. krútiaci moment: 280 / 300 Nm
 • Kapacita batérie: 60 / 87 kWh
 • Dojazd: cez 420 / 620 km (WLTP)
 • Max. nabíjací výkon: 130 / 150 kW
 • Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 9,3 / 8,4 s
 • Maximálna rýchlosť: 150 / 170 km/h

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Cenovo dostupný“ elektromobil od Renaultu vstúpil do testovacej fázy
Renault chystá ešte menší elektromobil s cenou pod 23 000 €
Renault spúšťa prestavby spaľovacích „jazdeniek“ na elektromobily. Lacné to ale nebude
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

14 komentárov

 1. Ak by som ešte dnes mal môj prvý Renault 4CV, tak by som dnes uvažoval o jeho výmene za tento Scenic! Nesmel by však stáť viac, ako vtedy ten 4CV, teda 21.000,– ! 🙂

 2. Môj dom, môj hrad! Mám smolu, až keď budú mať takéto BEV batériu 150 kWh, budem sa cítiť dostatočne nezávislý od okolitého sveta „nabíjacích bodov“! Taká je moja fóbia! Pomenovali už páni doktori strach z nedostatku dojazdu pacientovho autíčka?! 🙂

  • No ja som z finančných dôvodov kúpil auto s malou baterkou 45kwh využiteľných a s prekvapením som zistil že to stačí. Ak by som zaplatil za veľkobaterkáč o 20.000€ viac môj benefit by bol že by som za rok ušetril možno 5 nabíjaní na ceste (napríklad by som sa zastavil nabíjať len raz miesto 2x na jednej ceste) to je za 10 rokov 50 návštev nabíjačky ktoré by nemuseli byť. Premenené na zrozumiteľné čísla 50×0,5hod je 25 hodín. 20.000€/25=800€ za hodinu nabíjania ušetrím. 800€ za hodinu! Za pól roka som najazdil 17.000km. Ak niekto najazdí 34.000km tak ak je to 400€ za hodinu. Každý nech si spraví prepočet na svoj príad a špecifický nájazd a použitie auta a bude prekvapený.
   Autá s menšou baterkou majú zmysel. Sú použiteľné v 99% jázd bez nabíjania. Veľkobaterkáč je použiteľný na 99,5% jázd. Kašlem na to pól percento za 20.000€.
   Tiež som dakedy ako ty zisťoval dojazdy a čo je lepšie za akú cenu. Realita ma dotlačila tam kde som a vidím že je to dobre.

   • Ahoj Ivan! Neboj sa neidem Ti nadávať za Tvoju pochvalu a spokojnosť s BEV s malou/menšou baterkou! Más svoju pravdu! Dôležité je, že Ti to tak postačuje, resp. vyhovuje! Ja by som chcel reálny dojazd tak okolo 1.000 km. Na to budú potrebné batérie od 150 do 250 kWh, a tie dnes nie sú! Nemali by byť ťažšie ako 300 až 500 kg, a nemali by stáť polovicu ceny auta. Dnes je to hudba budúcnosti. V každom prípade by výrobcovia vždy mali mať v ponuke 2 až 3 veľkosti batérií, aby sme si mohli vyberať! 🙂

 3. Všimnite si, ako cudne mlčia o poháňanej náprave. Asi sa za predný pohon veľmi hanbia. Je to výrazný hendikep oproti konkurencii a v slovenských reáliách výrazná nevýhoda. Z technického hľadiska ide o konštrukčnú vadu. Potom budú nariekať, že ľudia nechcú EV a naopak Číňania nebudú stíhať voziť loďami svoje vyspelejšie autá. Bože, ako hlboko si klesla drahá Európa…

  PS pozrite, ako to nakladá v predajoch a testoch MG4 ich Meganu. Realita je veľmi nepríjemná.

  • Teraz to myslím vážne – môžete vysvetliť, prečo je tak lepší zadný náhon v slovenských reáliách než predný? Väčšina súčasných áut na cestách má predný náhon a pri bežnom jazdení to zas nejaký rozdiel nepredstavuje. Zaujíma ma, v čom sa BEV líšia od bežných áut, že je zadný náhon preferovanejší? Vďaka za vysvetlenie.

   • V tom, ze elektromotor ma plny krutiaci moment k dispozicii od 1 otacky a tym padom predne kolesa prehrabuju viac, najma na mokrom povrchu, lebo predna naprava musi tahat auto, kdezto zadna ho tlaci, je lepsia aj do stupani.

    • Elektomotor má k dispozícii plný krútiaci moment od 1 otáčky, ale to neznamená, že aj budem pridávať „plyn“ tak, aby ho vždy aj použil ….

     Mne a každému inému dokáže prehrabnúť na predku aj 4-kolka, na prašnom, mokrom, klzkom a zasneženom povrchu. Je to aj o zvyknutí si na jazdné vlastnosti auta, a nejazdení na a za hranicou jeho možností! Prevažnej väčšine „obyčajných“ vodičov to tak postačuje!

  • IK, aj ja si počkám, ako to, že sa jedná o konštrukčnú „vadu“, Marekovi prakticky vysvetlíš! Ja, a aj mnohí iní vedia, prečo sa výrobcovia rozhodnú pre predný pohon! Je to istý kompromis medzi výhodami a nevýhodami. 95% majiteľov nebude jazdiť „na hranici“ možností takéhoto vozidla …..

   P.S. Ani MG4, ani Megan nekupujú „závodníci“! Miera úspešnosti ich predaja asi bude mať viac dôvodov!

   • IK ma pravdu, kto ma skusenosti s obomi pohonmi, tak povazuje jednoznacne predny pohon za chybu. Volvo sa poucilo pri facelifte xc40, Renault podla mna nie. Netreba byt ziadny pretekar, aby clovek zistil, ze zadny nahon je prijemnejsi na pouzivanie, aspon pri elektromobiloch.

    • Ja viem, technicky je to pravda, ale aj tak ju niektorí výrobcovia obetujú za nižšie výrobné náklady a viac miesta v kufre auta. Ak sa však „obchodne netrafia do vkusu zákazníkov“, budú mať smolu …..

   • BEV majú možnosť precízneho vyváženia ťažiska, tj nízke ťažisko a ideálne rozloženie na všetky kolesá. Mimochodom často sa hovorí o dobrom vyvážení voči prednej a zadnej náprave. Problém je však aj vo vyvážení na pravú a ľavú stranu. BEV sú v tomto smere oproti ICE jednoducho excelentné. Za predpokladu ideálneho vyváženia, zadného pohonu a precízneho ovládania elektromotora dosiahnete podstatne lepšie rozbehy do kopca na šmykľavom povrchu. Ak nemáte peniaze na náhon na všetky štyri kolesá, dostanete sa ďalej, ako ICE s motorom vpredu a predným, alebo zadným pohonom. Výnimkou sú spaľovacie autá s motorom vzadu a pohonom zadnej nápravy (ale aj tie majú problém s dávkovaním točivého momentu). No a je tu ešte jeden bod. EV s pohonom zadnej nápravy môžu ušetriť hmotnosť a mat lepšiu životnosť, ako keď sa elektromotor s vysokým krútiacim momentom dá dopredu. Trhá vám volant (prenos síl) a oberáte sa o možnosť mať menší polomer otáčania. Keď to zjednodušíme, pohon prednej nápravy znamená drahšie auto a podstatne horšie jazdné vlastnosti. Odporúčam si pozrieť viaceré porovnávacie videá BEV FWD vs RWD. A ešte jeden postreh, skúste zistiť prečo Mercedes Sprinter 2024 a Volvo XC40 Recharge mení koncepciu na RWD.

    A nedá mi to okomentovať aj z ekonomického hľadiska. Úspora z rozsahu pri výrobe na jednej unifikovanej linke a platforme pre ICE aj BEV nezachráni EU výrobcov. Zákazníci aj tak dostávajú podpriemerný a predražený produkt. Dedikovaná platforma je ekonomická nevyhnutnosť. Z marketingového hľadiska budú nekompromisne strácať proti konkurencii v porovnávacích testoch. Už dnes niektorí novinári tvrdia, že podvozok MG4 je lepší, ako má Hyundai i30 N (ktorý ladili ľudia pôvodne z BMW). Vitajte v novom svete…

    • IK, sám by som to lepšie nenapísal! 🙂 Len som si myslel, že okrem väčšieho kufra v zadu, by malo byť FWD výrobne lacnejšie ako RWD. Mýlim sa?

 4. Šedá myš.
  Jediný dôvod, prečo by som si to kúpil, by bol dostatočne veľký firemný znak na viditeľných miestach. To spĺňa.
  Ale určite nehodlám dať polovicu života za kúsok plastového symbolu.
  Začnite robiť autá a nie hracie konzoly pre puberťákov.
  Má to aspoň toto : lexus electromagnetic suspension (dajte si do vyhľadávača)

Pridajte komentár