Renault oznámil nové elektromobily: „mikro“, mini-hatch, športiaky Alpine a naznačil sedan

0

Koncern Renault nás dnes zahltil tlačovými správami, ktoré súvisia s oznámením jeho nového strategického plánu Renaulution. Neprekvapí, že má v rámci neho dôležité postavenie elektromobilita. Prinesie pritom 7 nových plne elektrických modelov (do r. 2025), novú značku Mobilize či prerod športovej značky Alpine na „elektromobilku“.

Okrem elektromobilov môžeme očakávať aj množstvo hybridov, nakoľko Renault uvádza, že každý nový model bude mať elektrickú alebo hybridnú verziu. Francúzi tiež ukázali elektrické prototypy a avizujú ďalšie elektromobily.

Renault pritom informuje, že sa stane značkou technológií, služieb a čistej energie. Ponúknuť chce „najekologickejší sortiment v Európe“. A to vďaka elektrifikácii, ale aj vodíkovým riešeniam.

Renault 5 – prepojenie minulosti s budúcnosťou

Jedným z elektromobilov, ktorý nám francúzsky koncern dnes ukázal, je koncept Renault 5. Ten sa inšpiroval „svetoznámym kultovým modelom Renault R5“, pričom má ukazovať budúcnosť hlavnej značky. Podľa Francúzov stelesňuje modernosť a je aktuálny pre svoju dobu, keďže je „mestský, elektrický a atraktívny“. Renault nám žiaľ v prípade tohto modelu ale neprezradil podstatnejšie informácie.

Nová značka Mobilize

Koncern Renault predstavil aj novú značku Mobilize. Tá sa „zameriava na zákazníkov, ktorí chcú prijať udržateľnejšie a zdieľané formy mobility“. Cieľom je pritom „zmenšiť rozdiel medzi používaním automobilov a nákladmi, pretože autá sú v súčasnosti nevyužívané v rámci 90 % času“ a tiež zvýšiť zostatkovú hodnotu vozidiel.

Elektromobil Mobilize EZ-1

Pod značkou Mobilize prezentoval Renault elektromobil EZ-1. Ide o mestské „mikro“ vozidlo, ktoré bolo navrhnuté pre zdieľané používanie. Používatelia budú platiť len za jeho využitie, a to na základe času a najazdených km.

Model Mobilize EZ-1 meria na dĺžku 2,3 metra, pojme 2 osoby a má byť egilný. Z 50 % je vyrobený z recyklovaných materiálov, pričom po skončení životnosti ho dokáže francúzsky koncern zrecyklovať až na 95 %. A to vo svojom zariadení vo Flins. Technické špecifikácie Renault nezverejnil.

Športové elektromobily pod značkou Alpine

Koncern Renault taktiež oznámil, že podstatným spôsobom oživí značku Alpine. Tá sa stane čisto elektrickou, pričom v pláne je výroba:

  • športového elektromobilu segmentu B (vyrastie na platforme CMF-B EV),
  • športového elektrického crossoveru segmentu C (vyrastie na platforme CMF-EV)
  • a nástupcu modelu A110 s plne elektrickým pohonom, ktorý bude vyvinutý v spolupráci s Lotusom.

Elektrický sedan?

Renault nám tiež zamotal hlavu obrázkom, na ktorom sa nachádza okrem elektrických modelov Mobilize EZ-1, Dacia Spring/Renault City K-ZE a Renault EZ-FLEX Concept aj neznámy, i keď trochu povedomý (???) väčší sedan. Že by „skrytý“ teaser na chystaný elektrický sedan?

renault elektricky sedan

Zdroj: Group Renault

Zdroj: Renault

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Renault predstavil elektrický „SUV-hatchback“ s dojazdom 450 km
Aliancia „Renault-Nissan“ hlási prielom v oblasti nákladov na výrobu elektromobilov
Dacia Spring novinky: Cena od 15 000 € (?), výbava, dostupnosť, interiér

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár