Renault predstavil cenovo dostupné elektrické „mini-SUV“

0

Automobilka Renault prestavila sériovú verziu malého elektrického „SUV“ Renault K-ZE, ktoré bolo vyvíjané s dôrazom na cenovú dostupnosť.

Renault K-ZE vychádza z modelu Renaultu Kwid, ktorý je jedným z najlacnejších modelov dostupných v Indii (3 300 €). Ten je pritom odvodený z modelu Dacia Sandero, pričom disponuje rozmermi 3 679 x 1 579 x 1 513 mm (dĺžka x šírka x výška), rázvorom 2 422 mm a svetlou výškou 180 mm.

Renault však v tejto súvislosti spomína v prípade svojej elektrickej novinky len údaje o rázvore (2 423 mm) a svetlej výške (150 mm). Vzhľadom na segment vozidla (A), môžu rátať zákazníci s veľmi slušným objemom batožinového priestoru, ktorý má hodnotu 300 litrov.

Dojazd a nabíjanie

Renault K-ZE ponúkne „mestský“ dojazd 250 km podľa zastralej „optimistickej“ normy NEDC, čo by malo v reálnej premávke znamenať cca 190 km. Údaj o kapacite batérie výrobca neprezradil. Vieme však, že pri „rýchlom nabíjaní“ sa má nabiť z 0 na 80 % za 50 minút.

Nie je však isté, či elektromobil podporuje nabíjanie jednosmerným prúdom, keďže Renault disponuje technológiou „palubnej“ nabíjačky, ktorá zvláda nabíjanie striedavým prúdom až do 43 kW. Avšak uvádzaný rozsah 0 až 80 % naznačuje, že by mohla novinka predsa len podporovať nabíjanie DC prúdom. V rámci domáceho „pomalého“ nabíjania sa má vozidlo nabiť za 4 hodiny.

Interiér a výbava

V interiéri Renaultu K-ZE nájdeme 8-palcový multifunkčný dotykový displej. Vďaka nemu má vodič k dispozícii napríklad online navigáciu či monitorovanie systémov elektromobilu v reálnom čase. Na palube je ďalej k dispozícii 4G Wi-Fi pripojenie, služby online zábavy a funkcia rozpoznávania hlasu. Vo výbave nájdeme aj „LED-ky“ pre denné svietenie, systém monitorovania tlaku v pneumatikách a cúvaciu kameru.

Rozšírenú konektivitu s vozidlom zabezpečuje mobilná aplikácia. Renault je tiež vybavený senzormi prachových častíc PM2,5 a systémom kontroly kvality vzduchu. Vďaka tomu dokáže palubný systém prepínať medzi exteriérovou a interiérovou cirkuláciou vzduchu pre zabezpečenie čistého vzduchu vo vozidle.

Renault K-ZE sa bude vyrábať v Čine v rámci spoločného podniku aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi a automobilky Dongfeng. A to s dôrazom na kvalitu výroby, ktorá bude spĺňať európske štandardy. Predávať sa začne v Číne, pričom dostupný má byť aj vrámci globálnych trhov, vrátane Európy (európska verzia sa môže líšiť), ak bude mať úspech v Číne. Dátum spustenia predaja bude oznámený do konca roka. Cenu výrobca zatiaľ nezverejnil, malo by však ísť o cenovo dostupný elektromobil.

renault k-ze

Zdroj: Renault

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Renault

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Renault chystá cenovo dostupného konkurenta Nissanu Leaf
Nový Renault Zoe 2 by mohol disponovať až 61 kWh batériou
Renault chystá elektrické SUV veľkosti modelu Kadjar s dobrým dojazdom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár