Prekvapenie: Renault predstavil v Paríži cenovo dostupné elektrické SUV

0

Automobilka Renault predstavila na prebiehajúcom autosalóne v Paríži malé, cenovo dostupné elektrické SUV, Renault K-ZE. Taktiež potvrdila elektrifikáciu modelov Clio, Megane a Captur.

Po špekuláciách sme sa dočkali oficiálneho predstavenia nového elektrického SUV Renault, ktoré bolo vyvíjané z dôrazom na nízku cenu. Veľmi pozitívnou správou je, že bude dostupné aj v Európe, nakoľko pôvodné informácie hovorili v tejto súvislosti len o rozvojových trhoch.

Elektromobil Renault K-ZE vychádza z jedného z najlacnejších modelov dostupných v Indii, Renaultu Kwid. Ten obsahuje 0,8 l benzínový motor a predáva sa v prepočte za 3 300 €. Je odvodený z Dacie Sandero a disponuje rozmermi 3 679 x 1 579 x 1 513 mm (dĺžka x šírka x výška), rázvorom 2 422 mm a svetlou výškou 180 mm.

Podpriemerný dojazd, ale…

Francúzska automobilka nám toho zatiaľ o modeli Renault K-ZE moc neprezradila. V oficiálnych špecifikáciách sa spomína údaj o dojazde 250 km podľa „optimistickej“ normy NEDC. To nám dáva tušiť, že sa bude jednať o skutočne cenovo dostupný elektromobil.

Renault taktiež spomína dvojitý nabíjací systém, kompatibilný s nabíjaním doma a na verejných staniciach. Na mysli tým má zrejme systém CaméléonTM, ktorý používa aj v modeli Renault Zoe. Ten umožňuje nabíjanie z 1-fázovej domácej zásuvky aj 3-fázových verejných nabíjacích staníc. Vzhľadom na čo najdostupnejšiu cenu, bude zrejme podporovať nabíjanie maximálnym výkonom 22 kW (AC). 

V cene „mini-vozítka“ Twizy?

Podľa prvotných špekulácií bude elektrické SUV obsahovať čínske batérie a má stáť na indickom trhu len 8 500 $ (cca 7 300 €). V Európe sa však takejto cenovky pravdepodobne nedočkáme, nakoľko Renault tu predáva za podobnú cenu 2-miestne elektrické „mini-vozítko“ Twizy. Napriek tomu by sa malo jednať o jeden z najlacnejších elektromobilov dostupných na starom kontinente.

Najskôr v Číne

Renault K-ZE sa začne dodávať najskôr na čínsky trh. To nie je vzhľadom na tamojšiu podporu elektromobility a prísne emisné kvóty žiadnym prekvapením. Stane sa tak už budúci rok. Kedy bude elektrické SUV dostupné v Európe Renault zatiaľ neprezradil.

Hybridy a plug-in hybridy Renault

Renault chystá aj hybridizáciu svojich najpopulárnejších modelov, ktoré budú na európskom trhu dostupné do roku 2020. Dočkáme sa hybridného modelu Clio a plug-in hybridných modelov Megane a Captur. Využívať budú vlastný hybridný pohon.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Renault Zoe sa chystá do výroby. Mal by byť lacnejší
Renault Zoe R110: Facelift by mal priniesť nielen výkonnejší motor
V rámci obchodných domov IKEA bude možné prenajať elektromobily Renault

Zdroj: Renault

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár