Uniknutý dokument prezrádza, že Renault chystá elektrické SUV a Twingo

0

Na verejnosť unikol „tajný kalendár“ budúcich modelov automobilky Renault, v ktorom sa nachádzajú aj dva úplne nové elektromobily. Tým prvým je kompaktné SUV, druhým mestský hatchback Twingo.

V spomínanom kalendári nájdeme všetky chystané modely značky Renault. Pre nás sú však samozrejme najzaujímavejšie tie elektrické. Prvým, ktorý sa dostane na trh, bude pomerne nedávno predstavený Renault Zoe II, ktorého sa podľa uniknutého dokumentu dočkáme už budúci mesiac.

Na úplné novinky si počkáme

Na ďalší nový elektromobil si však podľa „tajného kalendára“, ktorý zverejnil portál Largus, počkáme pomerne dlhý čas. Kompaktné elektrické SUV je totiž naplánované až na rok 2021. Konkurenti v podobe modelov Hyundai Kona Electric, Kia e-Niro, Peugeot e-2008 či DS 3 Crossback E-Tense tak budú mať značný časový náskok.

Budeme zvedaví, či pôjde o elektromobil, o ktorom hovoril šéf programu elektrických vozidiel automobilky Renault, Eric Feunteun. Ten spomínal cenovo dostupný elektromobil segmentu C, čiže „kompakt“, s väčšou batériou, ktorý má prísť na trh do roku 2022. Predpokladalo sa pritom, že to bude hatchback, ktorý by konkuroval napr. Nissanu Leaf.

Ďalšou „e-novinkou“ bude elektrický model Twingo (2022), čiže mestský hatchback segmentu A, ktorý sa zaradí pod model Zoe. Zdá sa pritom, že 4. generácia tohto modelu bude dostupné len v elektrickej verzii s prívlastkom Z.E. Zaujímavosťou je, že Renault už pracoval na elektrickom Twingu v rámci 3. generácie modelu, avšak do výroby sa nedostal. Zrejme kvôli vtedajším obavám z „kanibalizácie“ modelu Zoe.

V spomínanom kalendári nám však chýba malé elektrické SUV Renault K-ZE, ktoré bolo vyvíjané s dôrazom na čo najnižšiu cenu. To by sa malo začať predávať čoskoro na čínskom trhu, pričom výrobca uviedol, že ide o globálny model, ktorý by sa mal dostať aj do Európy. Dúfame teda, že sa tak naozaj stane.

Nízke náklady vďaka aliančnej platforme

Zaujímavú cenovku by však mohli ponúknuť aj spomínané chystané novinky. Veď Pushevs informuje, že vyrastú na spoločnej špecializovanej platforme aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi (CMF-EV), ktorá má priniesť zníženie „nákupných nákladov“ o 30 % a „inžinierskych nákladov“ o 40 %.

renault elektromobily suv twingo

„Tajný kalendár“ budúcich modelov Renault. Zdroj: Renault cez Largus.fr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Renault Zoe stojí v Nemecku od 21 900 €. Avšak bez batérie
Elektrické mini-SUV Renault K-ZE za 15 000 € prešlo prvým testom
Cena Renaultu Zoe sa v Rumunsku mení v závislosti od úrovne znečistenia ovzdušia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár