Renault/Alpine a Audi naznačili 6 nových elektromobilov

0

Koncern Renault nedávno predstavil svoju stratégiu zameranú na elektromobilitu. Audi zas uviedlo dátum ukončenia výroby spaľovacích áut. No a krátko na to obe automobilky načrtli svoje ďalšie elektromobily.

Spoločnosť Group Renault v rámci svojej stratégie aWays avizuje, že do roku 2025 uvedie na trh 10 nových elektromobilov, a to od cenovo dostupných mestských modelov po športové modely vyššej triedy. A ako ukazujú prvé oficiálne obrázky, 3 z nich ponúkne športová značka Alpine. Avšak až od roku 2024.

Obrázok najmenšieho modelu naznačuje, že sa dočkáme športovej verzie subkompaktného elektrického hatchbacku Renault 5, ktorý by mal byť nástupcom modelu Zoe. A to pre Autocar potvrdil technický šéf Renualtu Gilles Le Borgne.

Štandardná verzia modelu, ktorá príde na trh pod značkou Renault, ponúkne výkon 100 kW, zatiaľ čo športová verzia Alpine R5 si požičia výkonnejší elektromotor od elektrického crossoveru Renault MeganE, ktorý má 160 kW. Motor bežnej verzie je pritom „skrátenou“ verziou výkonnejšieho elektromotora (rovnaká technológia, ale menej medi a iných prvkov), uviedol Le Borgne.

Ďalším vozidlom od Alpine bude elektrický nástupca modelu A110, čiže 2-dverové športové kupé. To Renault vyvíja spoločne s automobilkou Lotus, a to v rámci „platformy na mieru“.

alpine elektromobily

Zdroj: Group Renault

Tretím elektromobilom značky bude kompaktný športovo ladený crossover triedy C, ktorý vyrastie na aliančnej platforme pre elektromobily – CMF-EV. Ten bude vpredu používať elektromotor z modelu MeganE (160 kW) a vzadu máme podľa Le Borgneho očakávať prekvapenie. Prekvapením však nemá byť, že bude využívať technológiu vektorizácie krútiaceho momentu.

Budúce elektromobily Audi

Tri nové elektromobily načrtla aj automobilka Audi, ktorá nedávno oznámila, že od roku 2026 bude na trh uvádzať už len plne elektrické nové modely. No a potom bude postupne upúšťať od výroby spaľovacích motorov. Tá by mala byť ukončená do roku 2033, aj keď Nemci pripúšťajú, že na lokálnej úrovni môže byť predĺžená.

Benjamin Honal z Audi aktuálne zverejnil skice troch koncepčných áut, pričom vývojár Audi Kevin Ostheimer dodal, že pôjde o elektromobily s 5G konektivitou.

audi elektromobily

Zdroj: Benjamin Honal/Audi

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Renault ukázal predprodukčný elektromobil Megane E-Tech Electric
Audi odhalilo koncept elektromobilu A6 e-tron s dojazdom cez 700 km
Renault zrejme chystá menší elektrický crossover, naznačujú patentové obrázky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár