PSA bude na Slovensku vyrábať batérie pre elektromobily a hybridy

6

Trnavský závod automobilového koncernu PSA sa stane prvým, v ktorom bude francúzska spoločnosť vyrábať batérie pre elektromobily a plug-in hybridy.

Reuters informuje, že PSA spustí na Slovensku výrobu batérií, ktoré môžu putovať do modelov koncernových značiek Peugeot, Citroen, Opel a DS. A to má byť len začiatok. Slovenskej vláde sa tak začínajú z časti napĺňať plány o výrobe tohto kriticky dôležitého prvku elektrifikovaných automobilov.

Priemyselný riaditeľ automobilky Peugeot, Yann Vincent, v súvislosti s výrobou batérií koncernu PSA povedal, že sa tak pravdepodobne stane aj v ďalších závodoch, minimálne v Španielsku. A to z dôvodu, že očakávajú rastúci dopyt po elektrických a hybridných vozidlách.

Koncern PSA aktuálne nakupuje batérie od spoločností LG Chem z Južnej Kórey a CATL z Číny. Treba však dodať, že koncern bude pri výrobe batérií využívať batériové články od dodávateľov. Takže bude v tejto oblasti aj naďalej závislý od produkčných kapacít tretích strán.

Každopádne by mal viesť tento krok k zníženiu výrobných nákladov na elektromobily a plug-in hybridy. Budeme tak dúfať, že sa to časom prejaví aj na koncových cenách elektrifikovaných vozidiel.

Slovensko chce vyrábať batériové články

Výroba batérií v Trnave je pre Slovensko určite dobrou správou, nakoľko zrejme vytvorí nové pracovné miesta s dlhodobou perspektívou. Taktiež by to mohlo priniesť výrobu ďalších elektrifikovaných modelov, ktoré by doplnili model Peugeot e-208.

Avšak slovenská vláda chce prilákať do SR aj výrobcov batériových článkov, ktoré sú základným stavebným kameňom batérií, ako aj spustiť vlastnú výrobu článkov.

Na podporu týchto ambícií bola založená Slovenská batériová aliancia, ktorá sa chce podieľať na dieloch Európskej aliancie pre batérie. Len minulý mesiac pritom vznikla „Pracovná skupina na podporu rozvoja priemyselnej výroby batérií na Slovensku„. A to v rámci materiálu „Opatrenia na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu v SR“.

Súčasťou tejto pracovnej skupiny sú pritom zástupcovia štátnej správy, automobilového sektora, podnikateľov, Európskej investičnej banky a agentúry SARIO.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
E-mobilita v SR: Laboratórium mobility či povinné budovanie nabíjačiek
Tesla by si mohla sama vyrábať batériové „super-články“ s technológiou Maxwell
EÚ chce 20 „Gigatovární“ na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Róbert Turza on

  To fakt nikoho nenapadlo zavolať p. Švecovi – hovorcovi PSA?

  Táto info je nepravdivá hlúposť. Nikto nič také nepovedal. Yann Vincent povedal, že v Trnave a vo Vigu bude asembláž batérií do hybridných a elektro vozidiel, a to je riadny rozdiel.

  Vincent len skonštatoval, že možno raz výhľadovo niekedy aj nejakú tú baterku vyrobia…..

  RT.

  • Dobrý deň. Prosím vás, čo konkrétne považujete za nepravdivé? Problémom je, že sme nepoužili slovo „asembláž“ ale výroba?

   Aj automobily sa v našich závodoch v podstate len montujú, pričom sa bežne uvádza, že sa tu vyrábajú. Aj napriek tomu, že sa mnoho ich komponentov dováža.

   V článku navyše uvádzame: „Treba však dodať, že koncern bude pri výrobe batérií využívať batériové články od dodávateľov.“

  • Preboha, pán Róbert, mohli by ste prosím, prezradiť aj nám obyčajným sedliakom, čo znamená po slovensky slovo „asembláž“?
   Ja som v slovníku cudzích slov objavil iba:
   asambláž → dielo vytvorené spojením rôznych predmetov a materiálov, trojrozmerná verzia koláže
   Vopred ďakujem za odpoveď!

Pridajte komentár