Švédski vedci ohlásili „protónovú batériu“ s nabíjaním v rádoch sekúnd

11

Oznámená bola ďalšia nová technológia batérie. Tentokrát vzišla z vývojových laboratórií švédskej univerzity, pričom jej celý názov, „vodná vodivá protónová batéria na báze redoxných polymérov“, znie naozaj exoticky. A také sú aj niektoré sľubované vlastnosti tejto batérie, ktorá má využívať v prírode bežne zastúpené organické materiály.

Švédski vedci z Uppsala University uvádzajú, že ich protónová batéria nevyžaduje pokročilý batériový manažment a funguje rovnako dobre pri -24 °C ako pri izbovej teplote. „Som si istý, že veľa ľudí vie, že pri nízkych teplotách klesá výkonnosť bežných batérií. Demonštrovali sme, že táto organická batéria si zachováva vlastnosti ako napr. kapacita až do -24 °C,“ povedal Christian Strietzel z Uppsala University.

Eco-friendly materiály

Strietzel dodáva, že mnoho z dnes vyrábaných batérií zaťažuje životné prostredie tým, že používajú kovy, ktoré je treba vyťažiť. Preto sa zamerali na batériu na báze prvkov, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode a ktoré sa dajú použiť na výrobu organických materiálov pre batérie.

Z tohto dôvodu si vybrali pre aktívne materiály svojej batérie chinóny. Tieto organické zlúčeniny uhlíka sú v prírode hojne zastúpené a vznikajú prirodzene počas fotosyntézy.

Chinóny počas nabíjania a vybíjania absorbujú a emitujú vodíkové ióny – protóny. Protónová batéria využíva ako elektrolyt kyslý vodný roztok. Ten je šetrný k životnému prostrediu a bezpečný, keďže nie je horľavý ani výbušný.

Extrémne rýchle nabíjanie

Ďalšou dôležitou vlastnosťou tejto batérie má byť to, že zvláda rýchle nabíjanie pod konštantným napätím. Podľa švédskych vedcov tak podporuje extrémne rýchle nabíjanie, ktoré má trvať len desiatky sekúnd. Vydrží pritom najmenej 500 nabíjacích/vybíjacích cyklov.

„Predtým, ako sa stane batéria bežným tovarom, je potrebný ešte rozsiahly vývoj. Protónová batéria, ktorú sme vyvinuli je však veľkým krokom k tomu, aby bolo možné v budúcnosti vyrábať udržateľné organické batérie,“ povedal Strietzel.

Zdroj: Angewante Chemie via Cleantechnica; titulná ilustračná fotografia: Andrea Starr/PNNL

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Držiteľ Nobelovej ceny oznámil objav samonabíjacej solid-state batérie
2-násobný dojazd a 5-minútové nabíjanie e-áut vďaka kukurici a zemiakom?
Ropný gigant chystá nenabíjateľné hliníkovo-vzduchové batérie pre elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

11 komentárov

   • … že držím palce každému novému nápadu, aj keď asi len málo z nich bude mať úspech, ktorý nám dá čo od batérie očakávame. Batéria rozhoduje o tom, ako bude vyzerať budúcnosť EV!

     • Veď zoberme do úvahy iba tieto tri vlastnosti:
      – žiadne kovy (životné prostredie)
      – extrémne rýchle nabíjanie, bez problémov postačí aj nižší dojazd
      – stabilizácia rozvodnej siete, príklad – zadám do systému: baterku potrebujem nabiť medzi 22,00 až 06,00 hod. a energetici to zrealizujú optimálne podľa ich potreby.
      Dosť dobré, že?

   • Chinóny sú súčasťou ochranných chemikálií ktoré vystrekujú niektoré chrobáky. Nikde inde. Preto o hojnom výskyte môže hovorit iba úplný Nevedko.

 1. To sú kecy , vedci potrebujú prachy na štart up tak oznámili ako Ze senzáciu úplnú nonsens scifi blbosť A eko sprosta EU to zacvaka z našich daní a vedci budú mať postarané o super život a budú na tom pracovať ešte zo 30 rokov aby im hlavne dotácie prišli. Vsedci tu kecaju o elektro autách a stále jazdia z dielami a na benzín.Uz je tich elektro aut kopa len sa nejako nepredavaju a prečo tak asi .Ked chcem elektro tak si kúpim kolobezku to je praktická vec do mesta.Zero x10 amazing odporúčam

Pridajte komentár