VW môže prekonať Teslu v predaji elektromobilov už v roku 2024, tvrdí BI. Čo ďalší?

5

Kedysi sme pravidelne počúvali o „Tesla-killeroch“, teda elektromobiloch, ktoré významne prekonajú modely od Tesly, a to aj z hľadiska predaja. Ukázalo sa však, že vo všeobecnosti išlo o prehnane ambiciózne tvrdenia. Podľa analýzy od Bloomberg Intelligence je ale v tomto smere pre Teslu obrovským konkurentom koncern Volkswagen Group, ktorý ju má počtom predaných elektromobilov prevýšiť v roku 2024. Čo ostatné automobilky?

Tesla je najväčším svetovým výrobcom elektromobilov, čo potvrdila s veľkým náskokom aj minulý rok. Napriek tomu, že o toto postavenie mala podľa niektorých analytikov prísť už dávnejšie. To však neznamená, že musí byť v tomto smere lídrom večne.

Aj keď sa na základe doterajšieho vývoja zdá, že min. v najbližších rokoch by mala Tesla aj naďalej predávať najviac elektromobilov spomedzi výrobcov, BI prichádza na základe svojej analýzy so správou, že spoločnosť Elona Muska bude pravdepodobne prekonaná koncernom Volkswagen Group už v roku 2024, pričom obe spoločnosti predajú po vyše 2 mil. elektromobilov.

A z opačnej strany. BI tiež uvádza, že „Tesla si pravdepodobne udrží prvé miesto v rámci globálneho predaja minimálne ďalších 18 mesiacov, keďže tradičné automobilky by mali mať v rokoch 2022 a 2023 problém predať významnejší podiel batériových elektromobilov“.

BI na základe analýzy taktiež tvrdí, že väčšina tradičných značiek v krátkodobom horizonte nemá motiváciu predbehnúť Teslu, pretože rastú náklady na batérie a majú nedostatočný rozsah výroby, čo vplýva na ziskovosť ich elektromobilov. Výnimkou má byť len spomínaný VW Group.

Významným hráčom aj čínsky BYD

Jedným z dnešných najväčších výrobcov elektromobilov je čínska automobilka BYD, ktorá má byť podľa BI minimálne do roku 2025 aj naďalej tretia. BYD pritom na základe rôznych správ a štatistík z tohto roku dominuje domácej Číne – najväčšiemu automobilovému trhu na svete, kde je Tesla zdá sa jediným relevantným predajcom elektromobilov spomedzi zahraničných značiek, pričom VW zaostáva aj za viacerými čínskymi e-mobility startupmi. VW však má byť podľa BI lídrom v Európe. Tesla zas v rámci globálneho trhu.

Od roku 2025 sa majú pridať ďalší

Ďalšie z najúspešnejších automobiliek v pomyselnom predikovanom rebríčku predaja v roku 2025 od BI majú predať okolo milióna elektromobilov. Tradičné automobilky vo všeobecnosti, s výnimkou VW Group, majú byť vážnejším súperom Tesly po spomínanom roku 2025, kedy má „viacero značiek dosiahnuť kritické množstvo modelov novej generácie s vlastným softvérom“. Ale tradiční americkí a japonskí výrobcovia sa majú stať relevantnejšími hráčmi v boji o prvé 3 priečky až ku koncu tohto desaťročia. Nuž, uvidíme.

predaje-elektromobilov-tesla-vw-konkurencia

Zdroj: Bloomberg Intelligence

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW a GM chcú čoskoro prekonať Teslu. Aj vďaka lacnejším elektromobilom či širšej ponuke
Rýchlejšia elektrifikácia je aj v záujme ziskovosti automobiliek a zamestnanosti, vyplýva z analýzy
Elon Musk a šéf VW sa opäť vzájomne pochválili, BMW hovorí o konci dominancie Tesly

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Elon Musk je vizionar…ako Steve Jobs…Steve Jobs nam priniesol najdokonalejsie Pocitace na svete…a Elon Musk najdokonalejsie auta na svete…a verim ze zvladne aj let na Mars s ludskou posadkou…co sa tyka koncernu VW tak ten Teslu nedobehne aj keby cuvala… elektromobily ID od VW su prepadaky…o inych automobilach hlavne europskych je skoda aj pisat…navzdy zamrzli v dieselovej dobe… Drzim Elonovi Muskovi palce a Tesle tiez…

    • Tesla je možno najdokonalejší elektromobil, ale ako automobil je to slabý priemer. V parametroch, ktoré robia auto autom (jazdné vlastnosti, komfort, dielenské spracovanie, servis) stále výrazne zaostáva. Tesla má náskok pred konkurenciou v pohone ale zaostáva v kvalite a v celkovom odladení. Otázne je, kto koho dobehne a kedy sa tak stane.

  2. Tesla dostane VW do problémov a preto bude na predaj. Kúpi ho práve Tesla, tak ako kúpila Grohmann Engineering GmbH a tým ho zachránila pre krachom.

  3. Nie všetci si budú kupovať Tesly, aj keď budú najlepšie na svete po všetkých stránkach! Budú sa predávať aj menej dokonalé a lacnejšie autá tak, ako je tomu aj dnes. Koncern VW a zopár ďalších asi prežije.

Pridajte komentár