Najpredávanejšie elektromobily a plug-in hybridy v Európe za rok 2018

0

Ako sme si už zvykli, predaje elektromobilov a plug-in hybridov neustále rastú. Inak tomu nebolo ani v roku 2018 v rámci Európy. Až 5 zo 6 najpredávanejších modelov do zásuvky má pritom plne elektrický pohon. Tesla si mierne polepšila aj pohoršila.

V minulom roku bolo podľa EV Sales na starom kontinente zaregistrovaných celkovo 386 347 automobilov s elektrickým a plug-in hybridným pohonom. To predstavuje 33 % medziročný nárast. Celkový podiel týchto vozidiel na trhu predstavoval 2,5 %, čo taktiež znamená zlepšenie.

V rámci celkového počtu registrácií sa o niečo viac darilo elektromobilom, keď dosiahli podiel 51 %. Medziročne si pritom polepšili o 48 %. Plug-in hybridy zaznamenali 20 % zvýšenie počtu registrácií.

Dominuje aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi

Spojenectvo v rámci aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi prináša úspech aj v oblasti elektromobility. Veď 3 zo 4 najpredávanejších modelov do zásuvky v Európe za rok 2018 majú aliančnú príslušnosť. Európskym bestsellerom sa pritom stal Nissan Leaf (40 609 ks), ktorý najmä vďaka svojej 2. generácií tesne porazil aliančný Renault Zoe. Malý francúzsky elektromobil pritom dominoval európskym predajom v predchádzajúcich dvoch rokoch.

Absolútnu hegemóniu japonsko-francúzskej aliancie narušil len model BMW i3, ktorý obsadil 3. priečku. Aj to len „tak tak“, keďže zaznamenal len o cca 500 registrácií viac ako model Mitsubishi Outlander PHEV, ktorý sa stal najpredávanejším plug-in hybridom.

predaje elektromobilov plug-in hybridov europa 2018

Zdroj: ev-sales.blogspot.com

Tesla si mierne polepšila aj pohoršila

Tesla obsadila v tomto „rebríčku“ 6. (Model S) a 9. miesto (Model X). Z hľadiska celkového počtu predajov si mierne polepšila. Dosiahla však o niečo menší trhový podiel ako predminulý rok. Dôvodom by mohlo byť to, že množstvo potenciálnych zákazníkov sa zrejme rozhodlo počkať na novinku Tesla Model 3.

No a keďže Tesla spustí európske dodávky Modelu 3 už budúci mesiac, dá sa očakávať, že rebríček najpredávanejších vozidiel do zásuvky za rok 2019 bude vyzerať z pohľadu Tesly úplne inak. Dá sa predpokladať podstatné navýšenie podielu na trhu, ako aj líderská pozícia Modelu 3 v rámci jednotlivých modelov.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: carmagazine.co.uk

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prehľad elektromobilov a hybridov, na ktoré čerpali Slováci dotácie
Tesla predala viac áut ako Mercedes v USA či Jaguar globálne. Na rade je BMW
Predaje áut do zásuvky v Európe za rok 2017 v znamení rekordov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár