Neuveriteľné! V Nórsku sa predalo viac áut do zásuvky ako bežných spaľovákov. Vďaka novému rekordu

0

Podiel predaja automobilov do zásuvky na nórskom trhu dosiahol v marci historické maximum. A to 55,8 %. V „Mekke“ elektromobility sa tak predalo viac elektromobilov a plug-in hybridov ako spaľovacích vozidiel. Dychberúce sú aj ďalšie štatistiky, vrátane najpredávanejších modelov, kde sa nestratila ani Tesla.

55,8 % podiel automobilov do zásuvky znamená pre nórsky trh 72 % medziročný rast. V marci 2018 bolo v Nórsku zaregistrovaných celkovo 5 352 elektromobilov (37 % podiel na trhu, 89 % medziročný rast) a 2 672 plug-in hybridov (19 % podiel na trhu, 46 % medziročný rast).

Pre porovnanie, za celý minulý rok sa predalo na Slovensku, ktoré má podobný počet obyvateľov ako Nórsko, cca 450 áut do zásuvky. Z toho bolo okolo 280 elektromobilov.

Najpredávanejšie modely

Predajom jasne dominoval elektromobil Nissan Leaf (2 172 ks). Nasledujúca tabuľka najpredávanejších modelov na nórskom trhu žiaľ pri modeloch, ktoré sa vyrábajú v elektrifikovaných aj spaľovacích verziách, nerozlišuje typ pohonu. Môžeme však povedať, že v prvej desiatke sa nachádza 5 čistokrvných elektromobilov. Pritom ďalšie 4 vozidlá sú dostupné aj s elektrickým, plug-in hybridným alebo hybridným pohonom.

predaje elektromobilov norsko

Zdroj: Opplysningsrådet for Veitrafikken AS

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nórske emisné ciele pre rok 2020 naplnené už dnes. Aj vďaka Tesle
Ruch na nórskej Tesla Supercharger stanici môžeme len ticho závidieť | VIDEO
Tesla buduje najväčšie servisné centrum v Európe. Jeho lokalita nie je žiadnym prekvapením

Darí sa aj Tesle

Postavenie elektromobilov značky Tesla, nie je vzhľadom na ich dlhodobé predaje v Nórsku žiadnym prekvapením. Veď za rok 2017 sa stal Model X štvrtým a Model S siedmym najpredávanejším vozidlom v tejto škandinávskej krajine.

V marci 2018 obsadil Model X (727 ks) a Model S (676 ks) dokonca druhú, resp. štvrtú priečku. Celkovo to znamená, že cca každý desiaty registrovaný automobil v Nórsku bol značky Tesla. A to aj napriek problémom s dodávateľským reťazcom. Tie boli spôsobené úmyselným spomalením dodávok zo strany Tesly kvôli nespoľahlivým logistickým spoločnostiam.

Nuž iný kraj, iná podpora elektromobility, iná životná úroveň, iný mrav…

Zdroj: Insideevs

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár