Rekordné predaje elektromobilov na Slovensku nezastavila ani koronakríza

1

Tak ako v mnohých iných európskych krajinách, aj na Slovensku došlo k zaujímavej situácii ohľadom predaja áut v tomto roku, ktorý je v znamení pandémie koronavírusu. Kým celkové predaje automobilov výrazne klesli, elektromobily v Európe trhajú rekordy.

Analýza spoločnosti Bloomberg NEF odhalila, že počas prvého polroka 2020 došlo v rámci 16 „hlavných“ automobilových trhov v Európe (Moldavsko a Lichtenštajnsko neboli zahrnuté) k medziročnému poklesu predaja spaľovacích automobilov o 56 %, upozornil Autonews. Naopak, až prekvapivo dobre sa darilo vozidlám do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy), ktoré rástli o 46 %.

A podobný vývoj je aj na Slovensku. Potešiteľné pritom je, že u nás sa darí najmä čisto elektrickým automobilom. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR (ZAP SR), ktoré zverejnila SITA, sa tento rok predalo už viac ako 500 elektromobilov.

„Predčasný“ rekord

V kontexte pomerne nedávno zverejnených štatistík MH SR ohľadom registrovaných elektrických vozidiel znamená toto číslo celoročný rekord. A to ešte neskončil ani 3. štvrťrok. Určite k tomu prispel aj druhý dotačný program, ktorý bol spustený koncom minulého roka. Treba však dodať, že dotácie sme tu už mali v období od 11.11.2016 do 30.6.2018 a o vozidlá tohto typu nebol vtedy ani zďaleka taký záujem ako „dnes“.

elektromobily plug-in hybridy slovensko pocet statistiky

Zdroj: MH SR

Podľa údajov ZAP SR sa elektromobilom na Slovensku darilo predovšetkým v letných mesiacoch, teda potom, čo bolo obnovené vyplácanie dotácií – jún (78), júl (104) a august (71), kedy prekročil ich podiel 1 %. Aj keď sa to zdá žalostne málo, najmä v porovnaní so západnou Európou, na naše pomery je to netradične vysoký podiel.

Čo sa týka ďalšieho vývoja predajov áut do zásuvky na európskom trhu, Bloomberg NEF verí v pozitívne vyhliadky. Kombinácia nových stimulačných programov, nových modelov e-áut a cieľov ohľadom priemerných emisií flotíl novo predaných áut by mala totiž udržať trhový rast.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Noya Fields/Flickr (CC BY-SA 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ruský elektromobil Zetta za 5 000 € by sa mohol predávať a vyrábať v SR
Chystané dotácie na elektromobily v SR: Väčší balík peňazí, nižší príspevok
Slovenskí elektromobilisti by mohli vďaka novým tarifám ušetriť na elektrine

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. No neskutočná štatistika! Ja som si myslel, že okolo elektromobility sa tu na Slovensku motá iba zopár nadšencov, ako som napríklad ja a zrazu – no čudujme sa!
    Najviac sa mi páči tá hviezdička pri údajoch za rok 2020 – údaje k 30.6.2020. Ktovie, aké budú čísla za celý rok 2020…

Pridajte komentár