Porsche zdvojnásobí výrobu elektromobilu Taycan v továrni, ktorá pohlcuje emisie

0

Športový elektrický sedan Porsche Taycan sa dostane do masovej výroby tento rok. A už teraz sa zdá, že je oň obrovský záujem, nakoľko automobilka má zdvojnásobiť pôvodne zamýšľaný objem produkcie. Jeho výroba má byť pritom CO2 neutrálna, zrejme aj vďaka špeciálnej „hi-tech fasáde“ továrne.

Porsche Taycan sa dá už pomerne dlhu dobu zarezervovať za 2 500 €. Všetko nasvedčuje tomu, že na základe počtu rezervácií dospela nemecká automobilka k názoru, že musí rapídne zvýšiť plánovaný objem produkcie. Electrive totiž informuje, že chce aktuálne vyrábať až 40 000 ks ročne.

A to je vzhľadom na vysokú cenu elektromobilu, ako aj skutočnosť, že sa jedná o vôbec prvé plne elektrické auto výrobcu, skutočne vysoké číslo. Veď Tesla aktuálne vyrába po rokoch budovania reputácie ročne okolo 50 000 ks Modelu S. Porsche v súvislosti s Teslou spomína, že najviac záujemcov o model Taycan, ktorý je vraj aktuálne „vypredaný“, „prichádza od Tesly„.

Každopádne je to dobré znamenie pre budúcnosť elektromobility, keďže zrejme vypovedá o všeobecne rastúcom záujme o elektromobily, a to bez ohľadu na cenovú dostupnosť. Veď cena Porsche Taycan by mala začínať na sume vyše 90 000 €.

Fasáda s „funkcionalitou“ stromov

Porsche v súvislosti s modelom Taycan informuje, že fasáda časti továrne, v ktorej sa bude vyrábať, dokáže pohlcovať neželané výrobné emisie. Jej fasádne hliníkové prvky sú potiahnuté povlakom z oxidu titaničitého. Ten pôsobí ako katalyzátor a rozkladá absorbované častice znečisťujúcich látok na vodu a neškodné dusičnany.

Tento proces pritom prebieha za pomoci slnečného žiarenia a nízkej vlhkosti vzduchu. Aktuálne osadená „hi-tech fasáda“ má rozmery 126 metrov štvorcových (plocha cca 10 parkovacích miest). Jej „čistiaca výkonnosť“ dosahuje pritom úroveň 10 stromov.

Táto technológia je súčasťou snahy o CO2 neutrálnu výrobu modelu Porsche Taycan, čím by sa minimalizovala jeho produkčná ekologická stopa. Albrecht Reimold, člen výkonnej rady zodpovedný za výrobu a logistiku spoločnosti Porsche AG, hovorí, že ak technológia naplní očakávania, bude použitá v rámci ďalších budov a plôch.

porsche zuffenhausen

Zdroj: Porsche

Zdroj titulnej fotografie: Porsche

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Porsche informovalo o približných cenách elektromobilu Taycan
Elektrické Porsche Taycan je “vypredané” a “kradne” Tesle zákazníkov
Porsche chce zaviesť nový parameter v rámci špecifikácií elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár