Porsche zverejnilo špecifikácie svojho prvého elektrického modelu Taycan

0

Je to potvrdené! Športový fastback Porsche Taycan, ktorý bude prvým elektromobilom značky, bude disponovať rovnakými špecifikácami ako jeho koncept Porsche Mission E. A to je skvelá správa. Čo teda ponúkne?

Žiadna výkonová núdza. Dva špeciálne elektromotory, ktoré poháňajú obe nápravy ponúknu totiž výkon 440 kW (600 koní). Li-Ion batéria s energetickou hustotou 270 Wh/kg zas zabezpečí dojazd 500 km. Výrobca však neuvádza podľa akej normy.

Celý elektrický systém Porsche Taycan beží pod napätím 800V, pričom batériu bude možné nabíjať na 800V DC nabíjacích staniciach. Vďaka tomu získa vozidlo dojazd 400 km len za 15 minút. Vďaka 800V technológii mohli byť použité tenšie káble, čo prináša úsporu váhy. Európska verzia bude vybavená nabíjacím konektorom typu CCS.

porsche taycan

Zdroj: Porsche

V prípade vozidiel Porsche sú samozrejme dôležité aj jazdné vlastnosti. Tie sa nemajú líšiť od klasických výkonných modelov zančky. Elektrický Taycan však bude mať v porovnaní s nimi jednu výhodu, a to extrémny krútiaci moment dostupný od 1. otáčky. Aj vďaka tomu zrýchli z 0 na 100 km/h za menej ako 3,5 sekundy.

Motory podobné závodnému špeciálu

Porsche Taycan je vybavené špeciálnymi elektromotormi typu PSM. Podobné boli použité v pretekárskom hybride Porsche 919 Hybrid, ktoré vyhralo slávne preteky v Le Mans. Jedná sa o synchrónne elektromotory, ktorých výhodou je to, že sú neustále „vybudené“. Vďaka tomu majú obrovský trvalý výkon a maximálnu účinnosť. Navyše sú aj veľmi ľahké a kompaktné.

porsche taycan

Zdroj: Porsche

Každé druhé Porsche bude elektrické

„Budúcnosť Porsche je elektrická,“ hovorí automobilka. Dodáva, že chce prejsť na elektromobily ako prvá z nemeckých výrobcov. Jej cieľom je, aby bolo do roku 2025 každé druhé predané Porsche vybavené elektrickou pohonnou jednotkou. Polovica modelov má byť pritom plne elektrická, tá druha zas plug-in hybridná.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrické Porsche Taycan otestované bývalým jazdcom Formuly 1. Jeho dojmy?
Na Slovensku by sa mohli vyrábať elektromobily značky Porsche
Porsche predstavilo krásny koncept elektrického crossoveru

Produkčné plány modelu Taycan

Porsche Taycan pôjde do výroby v roku 2019, kedy sa dostane aj na trh. Aktuálne odhady automobilky hovoria o objeme produkcie na úrovni 20 000 vozidiel ročne. Pre porovnanie, Porsche vyrobí ročne okolo 30 000 modelov 911.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Porsche

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár