Elektrický sedan Porsche Taycan má byť lacnejší ako Tesla Model S

0

Riaditeľ modelovej línie elektromobilov Porsche, Robert Meier, prezentoval zaujímavé informácie ohľadom prvého elektrického modelu značky, Porsche Taycan. Všetko nasvedčuje tomu, že sa zaradí pod model Panamera, a to aj cenou. Tesla Model S by tak mohla prísť o istý podiel zákazníkov aj kvôli vyššej cenovke.

Tesla Model S drví konkurenciu v segmente prémiových sedanov nielen v USA, ale už aj v Európe. Zasiahnuté automobilky preto pripravujú priame konkurenčné modely s elektrickým pohonom. Prvým z nich, ktorý sa dostane na trh, bude pravdepodobne Porsche Taycan. Stane sa tak budúci rok.

Špičková batéria

Porsche Taycan bude disponovať 800V Li-Ion batériou nešpecifikovanej kapacity, ktorá má zabezpečiť dojazd viac ako 500 km podľa cyklu WLTP. Jej energetická hustota dosahuje hodnotu 270 Wh/kg, čo je hustota porovnateľná s najnovšími technológiami na súčasnom trhu. Dodávateľom batériových článkov je spoločnosť LG Chem.

Prvé elektrické Porsche budú poháňať 2 trvalo vybudené synchrónne elektromotory s celkovým výkonom 600 koní. Sú špecifické tým, že dokážu udržať maximálny výkon počas dlhej doby prevádzky. Vývojári vozidla si dali za cieľ, aby sa stal Taycan najrýchlejším sériovo vyrábaným elektromobilom na legendárnom Nürburgringu.

Extrémne rýchle nabíjanie

Porsche Taycan zrýchli z 0 na 100 km za 3,5 sekundy. Rýchlosť však nebude jeho jedinou silnou stránkou. Má vynikať najmä extrémne rýchlym nabíjaním. Za 4 minúty nabíjania má získať dojazd až 100 km. Porsche tvrdí, že sa nabíja 2-krát rýchlejšie ako elektromobily značky Tesla.

Cenová bitka: Taycan vs. Model S

Robert Meier nám aktuálne umožnil urobiť aspoň približné porovnanie cien modelov Porsche Taycan a Tesla Model S. A to vďaka naznačeniu ceny elektromobilu z vlastnej dielne. Podľa neho by sa mala pohybovať cena modelu Taycan niekde medzi cenou modelov Cayenne a Panamera.

Tzn. niekde medzi 75 000 a 90 000 €, keď zohľadníme ceny na nemeckom trhu. Vyjde nám tak priemerná cena okolo 83 000 € s DPH. Pre porovnanie, základná Tesla Model S so 75 kWh batériou a dojazdom 490 km (NEDC), resp. 417 km (EPA), vyjde s daňou na cca 90 000 €. Verzia so 100 kWh batériou (632 km – NEDC/540 km – EPA), ku ktorej bude mať zrejme bližšie model Taycan, začína na sume okolo 113 000 € s daňou.

No a toto sú dosť podstatné cenové rozdiely. Otázna je však miera vybavenosti základnej verzie Porsche Taycan. Jeho cena sa tak môže výrazne navýšiť vďaka príplatkovej výbave. Určite to však nebude žiadne „holo-auto“. Porsche môže navyše ťažiť z novšieho dizajnu či imidžu nemeckej spoľahlivej športovej značky.  

Nuž, uvidíme v budúcom roku. Zatiaľ je to len „papierová vojna“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Porsche spustilo nízkoobjemovú výrobu svojho prvého elektromobilu Taycan
Elektrické Porsche Taycan otestované šampiónom F1, Nicom Rosbergom
Koľko si priplatíme za nový Nissan Leaf E-Plus so 60 kWh batériou?

Zdroj: Autonews, titulná fotografia: Porsche

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár