Porsche Mission X: Nástupca ikonických hyper-áut značky bude elektrický a extrémne rýchlo nabíjateľný

4

Automobilka Porsche predstavila koncepčný model Porsche Mission X, na základe ktorého by malo vzniknúť sériové elektrické hyperauto s dôrazom nielen na výkon, ale aj extrémne rýchle nabíjanie. To by sa pritom stalo nástupcom ikonických športových vozidiel značky, vrátane ostatného „hyper-modelu“ Porsche 918 Spyder.

Porsche uvádza, že elektromobil Mission X je technologickým majákom pre ich športové auto budúcnosti. Dodáva tiež, že predstavená novinka preberá pochodeň po ikonických športových vozidlách minulých desaťročí. A to po modeloch 959, Carrera GT a 918 Spyder.

Porsche Mission X má rozmery cca 4,5 x 2,0 x 1,2 m a rázvor 2,73 m. Podľa výrobcu tak ide o pomerne kompaktné vozidlo na pomery hyperáut. Kvôli aerodynamike má kolesá s rôznymi rozmermi – 20″ vpredu a 21″ vzadu. Zadná náprava je pritom vybavená takmer priehľadnými „aeroblatníkmi“, ktoré pomáhajú s chladením bŕzd.

Nad posádkou sa rozprestiera „ľahká sklenená kupola s exoskeletom z plastu, ktorý je vystužený uhlíkovými vláknami“. Dvere sa po vzore pretekárskeho vozidla Porsche 917 otvárajú dopredu a nahor.

Technické ciele

Technickou víziou automobilky Porsche pre sériový model, ktorý môže vzísť z konceptu Porsche Mission X, je, aby:

 • sa stal najrýchlejším cestným vozidlom na okruhu Nürburgring Nordschleife;
 • mal pomer výkonu a hmotnosti približne jednu konskú silu na kilogram;
 • dosahoval hodnoty prítlaku, ktoré výrazne prevyšujú hodnoty dosahované súčasným modelom 911 GT3 RS;
 • ponúkal výrazne lepší nabíjací výkon a nabíjal sa približne dvakrát rýchlejšie ako Porsche Taycan Turbo S, a to vďaka 900-voltovej elektrickej architektúre.
porsche mission x

Zdroj: Porsche

Bežných elektromobilistov pritom asi najviac zaujme cieľ ohľadom rýchleho nabíjania, keďže technológia ultrarýchleho nabíjania by mohla byť teoreticky prenositeľná aj do konvenčných cestných elektromobilov. A to nielen od Porsche, ale aj ďalších modelov od koncernu VW Group. Spomínaná 2-násobna rýchlosť nabíjania v porovnaní s modelom Taycan, by pritom teoreticky znamenala nabitie z 5 na 80 % za 11 min.

porsche mission x interier

Zdroj: Porsche

Zdroj: Porsche 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily s dojazdom až 1 300 km? Porsche zdieľa optimistickú vedeckú predikciu
Chorvátsky elektromobil Rimac Nevera vytvoril 23 svetových rekordov
Porsche avizuje špecifikácie chystaného konkurenta Tesly Model Y
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

 1. Nič sa nepíše o veľkosti kufra, a tak neviem, či budem môcť chodiť na dovolenky do Bulharska do kempu so stanom, prípadne aspoň na nákupy v piatok do večierky!

   • Jozef Kotík on

    A nemá to strešný nosič ani ťažné zariadenie!
    Na tie nákupy a dovolenku do Bulharska budeš musieť ísť asi s niečím iným…

    • Myslíš ako kedysi za komančov putovali cez Československo a Maďarsko „Dederóni“ do Rumunska a Bulharska na Trabantoch, Wartburgoch a Moskvičoch?! Mal si vidieť ich „ksichty“, keď som okolo nich prešiel sám v novom Passate kombi, a oni sa piati tlačili v aute obklopení batožinou a ešte aj so záhradkou na streche ……….

Pridajte komentár