Porsche avizuje špecifikácie chystaného konkurenta Tesly Model Y

1

Automobilka Porsche aktuálne zverejnila komplexnejšie informácie ohľadom úplne novej platformy (PPE) pre chystané elektromobily, ktorú vyvinula spoločne s Audi. Prvým modelom značky, ktorý na nej vzniká, je SUV/crossover strednej triedy Porsche Macan EV. A aktuálne sme sa tiež dozvedeli, čo od tohto modelu očakávať z hľadiska vybraných technických špecifikácií.

Porsche má v oblasti elektromobility pomerne smelé plány. Veď do roku 2025 chce dosiahnuť, aby viac ako polovicu jeho predajov tvorili elektromobily a plug-in hybridy. A do roku 2030 majú mať čisto elektrické vozidlá podiel cez 80 %.

Významným pomocníkom na ceste k týmto cieľom má byť nová 800-V platforma určená výhradne pre elektromobily – PPE, ktorá je spoločným projektom značiek Porsche a Audi. Tá okrem iného ponúkne výkonné elektromotory najnovšej generácie či najmodernejšie koncernové systémy manažmentu a nabíjania batérie.

Prvým modelom od Porsche, ktorý stavia na novej platforme PPE, je elektrické SUV či crossover strednej triedy – Porsche Macan novej generácie. Ten sa pritom zaradí do segmentu, kde jasne dominuje Tesla Model Y. A Porsche sľubuje, že pôjde o „najšportovejší“ model v tejto kategórii, čo nemôže byť prekvapením.

Známe špecifikácie

Porsche uvádza, že platforma PPE spočiatku prinesie výkon do cca 450 kW a krútiaci moment cez 1 000 Nm.  Elektromobil Porsche Macan EV bude tiež vybavený batériou s kapacitou 100 kWh a chémiou NMC 811. Batéria bude podporovať maximálny nabíjací výkon cez 270 kW, čo má modelu Macan zabezpečiť nabitie z 5 na 80 % za menej ako 25 min.

Napriek zameraniu Macanu na najšportovejšie vlastnosti vo svojom segmente, Nemci myslia aj na efektivitu vozidla. Z tohto dôvodu siahli napr. po impulznom invertore na báze čoraz populárnejšieho karbidu kremíka, ktorý nájdeme v rámci primárnej zadnej nápravy.

Každopádne najdôležitejším údajom v tomto smere bude reálna spotreba vozidla. Tú zatiaľ, rovnako ako dojazd elektromobilu Porsche Macan EV, nepoznáme. Ďalšie relevantné informácie by však mohli byť na ceste, keďže elektrický Macan už dlhšiu dobu podstupuje rozsiahle testy a na trh by mal prísť budúci rok.

Zdroj: Porsche

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi a Porsche musia prerobiť spoločnú „e-platformu“. Aj kvôli Tesle
Porsche chystá ďalší elektromobil, vlastnú nabíjaciu sieť či batérie
Porsche zvýšilo svoj podiel v chorvátskej „elektromobilke“ Rimac kvôli e-mobility expanzii

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Keď príde Macan EV budúci rok na trh, rád si prečítam test porovnania s Teslou Y! Mohlo by nám to napovedať, či a ako sa ostatní prémioví výrobcovia priblížili TESLE svojou úrovňou.

Pridajte komentár