Porsche chystá množstvo elektromobilov. Budú konkurovať modelom Tesla

4

Porsche chystá plejádu elektromobilov. A to úplne nové či odvodené od prvého elektromobilu značky, Porsche Taycan, ako aj z bežných spaľovacích modelov. Tie pokryjú aj triedy, v ktorých má, či bude mať svoje zastúpenie Tesla.

Elektrický crossover aj SUV-éčka

Finančný riaditeľ Porsche Lutz Meschke informoval o niektorých plánoch nemeckej automobilky v oblasti elektromobility. Do roku 2022 sa podľa neho dočkáme veľkého elektrické SUV, tzn., že bude spadať do rovnakého segmentu ako Tesla Model X.

Nemalo by sa pritom jednať o elektrickú verziu modelu Cayenne ani sériové vozidlo, ktoré bude vychádzať z konceptu Porsche Mission E Cross Turismo. Model Cross Turismo bol pritom odsúhlasený do výroby, do ktorej by sa mal dostať v roku 2020. Tzn., že Tesla Model X by mohla dostať aspoň čiastočného konkurenta skôr.

Aj proti Modelu Y

Taktiež sa očakáva, že Porsche uvedie na trh SUV strednej triedy, ktoré nahradí či doplní model Macan. Jednalo by sa tak o konkurenta Tesly Model Y, ktorá vyrastie na základoch Modelu 3. Aj vďaka tomu by však mohol Model Y ponúknuť konkurencieschopnejšiu cenu ako Porsche.

Športové elektromobily

Keďže bolo Porsche dlhé desaťročia výhradne športovou automobilkou, neprekvapí, že chystá aj množstvo elektrických športových modelov či športových verzií. Dočkať sa máme výkonnej verzie modelu Taycan, ktorý by sa mal predávať až za 200 000 €. Podobnú cenu bude mať pritom extrémne rýchla Tesla Roadster 2.

Nakoľko je Taycan 4-dverovým liftbackom (na spôsob Modelu S), spomína sa v tejto súvislosti úprava jeho platformy J1. A to kvôli kompaktnejším rozmerom, pričom by elektromobil prišiel o pár dverí. Tým by mohol ísť proti Tesle Roadster 2.

Ak by sa tieto špekulácie nepotvrdili, váha zodpovednosti v rámci športových elektromobilov by ostala na elektrických verziách modelov Boxter/Cayman, ktoré sú podľa Meschkeho vhodné na úplnú elektrifikáciu. Potvrdená bola aj verzia športového sedanu Taycan vo verzii Targa, avšak s presklenou strechou, ktorá sa zasúva v rámci zadného okna.

Porsche Taycan „kombi/hatchback“

A model Porsche Taycan dostane aj kombi/hatchback verziu. To potvrdzujú nedávne špionážne zábery. Jedná sa o rovnaký typ karosérie ako v prípade modelu Panamera Sport Turismo, čo je verzia s hybridným kombi/hatchback či shooting brake „batohom“ na zadku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrický sedan Porsche Taycan má byť lacnejší ako Tesla Model S
Porsche spustilo nízkoobjemovú výrobu svojho prvého elektromobilu Taycan
Porsche chce mať údajne všetky modely elektrické, teda okrem jedného

Zdroje: Autocar, Autonews, Ecomento, Carscoops, titulná fotografia:

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár