Ďalšie možné elektromobily Porsche: Super-dodávka a hyperšport

5

Aj automobilka Porsche vidí svoju budúcnosť v elektromobilite. A na tejto ceste by jej mohli pomôcť aj hyperšportový model na báze konceptu Mission X, ktorý by bol historicky najrýchlejším vozidlo značky a zároveň najrýchlejšie sa nabíjajúcim elektromobilom, ako aj model z úplne opačného spektra, a to elektrická „super-dodávka“ na báze konceptu Renndienst.

Porsche nedávno predstavilo elektrické SUV strednej triedy Macan a modernizovaný modelový rad Taycan. A na cestách už testuje menší elektrický športiak 718. Chystá tiež 2 veľké elektrické SUV Cayenne a „K1“ (7-miestne). A k tomu by mohli pribudnúť aj elektrický hyperšport či dokonca elektrická dodávka.

Prvý elektrický hyperšport značky

Šéf značky Porsche Oliver Blume pre portál Carsales nedávno uviedol, že v priebehu nasledujúcich mesiacov sa rozhodne, či sa do výroby dostane hyperšportový elektromobil na báze konceptu Porsche Mission X, ktorý bol predstavený minulý rok.

Porsche v rámci minuloročnej prezentácie konceptu uviedlo, že ten má rozmery cca 4,50 x 2,00 x 1,20 x 2,73 m (dĺžka x šírka x výška x rázvor) a ich cieľom v prípade modelu je, aby:

  • sa stal najrýchlejším cestným vozidlom na okruhu Nürburgring Nordschleife;
  • mal pomer výkonu a hmotnosti približne jednu konskú silu na kilogram;
  • dosahoval hodnoty prítlaku, ktoré výrazne prevyšujú hodnoty dosahované súčasným modelom 911 GT3 RS;
  • ponúkal výrazne lepší nabíjací výkon a nabíjal sa približne dvakrát rýchlejšie ako Porsche Taycan Turbo S, a to vďaka 900-voltovej elektrickej architektúre.

A aktuálne sa dozvedáme, že elektromobil na báze Porsche Mission X, by sa stal tiež historicky najrýchlejším vozidlom značky. A to aj vďaka možnému výkonu niekde medzi 1 100 až 1 500 kW. Či sa tak stane, závisí najmä od toho, či bude v najbližších mesiacoch schválený do výroby.

porsche mission x interier

Zdroj: Porsche

Prvá dodávka značky

Porsche v roku 2020 prekvapilo odhalením dovtedy utajovaného konceptu zaujímavej elektrickej „super-dodávky“ Porsche Renndienst. Nemecká značka pritom tento model opísala ako „rodinne orientovanú koncepciu priestoru až pre 6 osôb“. A dodala, že táto štúdia ukazuje, ako je možné DNA Porsche preniesť do segmentu, ktorý je pre značku neznámou.

A aktuálne šéfdizajnér Porsche Peter Varga v rozhovore pre Top Gear v rámci odpovede na otázku, či je možné, aby Porsche prišlo s elektrickou dodávkou ako Renndienst, uviedol, že je to dobre vyzerajúce auto, tak prečo nie.

Koncepcia luxusnej dodávky je podľa neho veľmi zaujímavá a pre Porsche by to mohol byť zaujímavý produkt. A dodal, že aj jeho nedávno z letiska viezla luxusná dodávka so samostatnými veľkými sedačkami. Popularita prémiových vanov pritom aktuálne zdá sa rastie, a to najmä v Ázii, vrátane Číny.

Samozrejme, spomínané vyjadrenia šéfdizajnéra rozhodne neznamenajú, že Porsche sa pustí aj do elektrických dodávok. Zaujímavé však je minimálne to, že to nevylúčil. Uvidíme. Veď aj modely typu SUV boli ešte donedávna pre značka Porsche nepredstaviteľné a dnes sú základom ich biznisu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk avizuje vysoko konfigurovateľný van značky Tesla so solárnym systémom
„Nové“ Porsche Taycan má rekordný dojazd, nabíjanie, výkon či zrýchlenie
Li Auto Mega s extrémne rýchlym nabíjaním by mohlo zaujať aj Elona Muska
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. „…uviedol, že je to dobre vyzerajúce auto, tak prečo nie.“ – to myslel vážne, že sa mu to páči? Ešte to zaklincovali tou červenou farbou. Schválne hoďte do google „ruský elektromobil“, určitá podoba by tam bola 😛

Pridajte komentár