Porsche ide v šlapajach Tesly. Buduje nabíjaciu sieť typu „destination charging“

1

Porsche v rámci svojej transformácie smerom k elektromobilite využije pri budovaní nabíjacej infraštruktúry koncept, ktorý je veľmi podobný tomu od spoločnosti Tesla. Dôkazom je aj oznámenie o budovaní siete “Porsche Destination Charging” s 2 000 nabíjacími miestami.

Budovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily by nemalo byť len o počte nabíjacích staníc. To by malo byť totiž systémové a prihliadať na všetky potreby elektromobilistov. Nie je pritom nevyhnutné inštalovať len výkonné DC nabíjačky, pretože to nie je v mnohých prípadoch vôbec potrebné.

Automobilka Porsche, ako súčasť spoločného podniku automobiliek – Ionity, sa podieľa na budovaní veľkej európskej siete ultra-nabíjacích staníc určenej primárne pre elektromobilistov, ktorí uskutočňujú diaľkové cesty. Drvivá väčšina majiteľov však nabíja svoje vozidlá takmer výhradne doma či v práci, teda v čase, kedy sa nepoužívajú.

A túto koncepciu je potrebné aplikovať aj v rámci verejnej nabíjacej infraštruktúry. Riešením je pritom tzv. „destination charging„, čo znamená nabíjanie v mieste cieľa jazdy. Toto označenie zaviedla už pred rokmi Tesla, ktorá neustále rozširuje aj svoju sieť bezplatných AC nabíjačiek.

Účelom tohto druhu nabíjania a súvisiacej infraštruktúry je to, aby mohol používateľ nabiť svoj elektromobil v mieste cieľa svojej cesty, napr. v rámci hotelov, reštaurácií, letísk, múzeí, nákupných stredísk či športovísk, pričom sa predpokladá, že motorista sa na týchto miestach zdrží dlhší čas, a tak nevyhnutne nepotrebuje výkonnú rýchlonabíjaciu DC nabíjačku pre čo najrýchlejšie nabitie vozidla.

A to si uvedomila pred rokmi aj Tesla, keď začala budovať popri sieti rýchlonabíjačiek Supercharger aj sieť „Tesla Destination Charging“. Svoje AC nabíjačky s výkonom 22 kW pritom poskytuje zdarma. Podmienkou je, aby bolo nabíjanie poskytované zdarma. O bezplatné zavedenie nabíjačiek môžu Teslu žiadať napr. spomínané hotely, reštaurácie, nákupné strediská a pod.

2 000 nabíjacích miest do konca roka

A ako informuje Porsche vo svojej oficiálne tlačovej správe, “Porsche Destination Charging” funguje v podstate identicky ako u Tesly. Dozvedáme sa pritom, že Porsche už má v prevádzke 1 035 „destination“ nabíjacích miest v cca 20 krajinách. A do konca roka nainštaluje ďalších 900. Nabíjanie pre zákazníkov Porsche bude pritom zdarma.

Sieť “Porsche Destination Charging” bude dostupná na všetkých trhoch, kde Porsche ponúka svoje elektrifikované vozidlá. Pre záujemcov, ktorí sa chcú stať súčasťou siete, je k dispozícii webová stránka Destination-charging.eu. Potrebný hardvér, ako aj poradenstvo ohľadom inštalácie, poskytne Porsche zdarma.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Firmy môžu požiadať Teslu o bezplatné zriadenie nabíjacích staníc pre svojich zamestnancov
Startup ponúka riešenie nabíjania elektromobilov pre obyvateľov bytoviek
Porsche testuje 4-motorové elektrické SUV. „Jazdí ako po koľajniciach“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár