Analýza Ministerstva životného prostredia SR porovnáva celkové náklady e-áut a „spaľovákov“

3

Ministerstvo životného prostredia SR vypracovalo podrobnú analýzu, ktorá sa týka aj celkovej nákladovosti elektrifikovaných vozidiel počas ich životného cyklu. Z nej vo všeobecnosti vyplýva, že hoci sú obstarávacie náklady ekologických automobilov vyššie, celkové náklady sa v priebehu ich prevádzky vyrovnávajú.

Ďalším opatrením Ministerstva životného prostredia SR ako dostať na cesty viac elektrifikovaných vozidiel je tzv. zelené verejné obstarávanie. Na jeho naplnenie je však nutné zvýšiť povedomie o výhodách tohto typu vozidiel a celkových nákladoch, vrátane tých prevádzkových.

Výsledky analýzy

Z nasledujúceho grafu vyplýva, že v prípade porovnateľných vozidiel nižšej strednej triedy, tzv. „kompaktov“, sa po započítaní štátnej dotácie (5 000 €) vyrovnajú celkové náklady (obstarávacia cena + prevádzkové náklady) plne elektrických a bežných automobilov v priemere po najazdení 140 000 km.

porovnanie nakladov elektromobily spalovacie automobily

Zdroj: IEP

V prípade  plug-in hybridov je to po 190 000 km. Od 160 000 km je elektromobil dokonca najvýhodnejším typom auta. Bez dotácie však potrebuje najazdiť elektromobil až 250 000 km, aby sa po finančnej stránke vyrovnal „spaľovákom“.

Lacnejšie ako Škoda Octavia

Už dnes je teda možné na Slovensku kúpiť elektromobily, ktoré sú neporovnateľne ekologickejšie a dynamickejšie a zároveň sú celkovo výhodnejšie ako vozidlá s bežným pohonom. Analýza taktiež hovorí o tom, že obstarávacia cena porovnateľnej Škody Octavia je v SR o 1/3 nižšia ako v prípade elektromobilu Hyundai Ioniq Electric. Celkové náklady na tieto modely sa však vyrovnajú už po najazdení 100 000 km.

porovnanie nakladov elektromobily spalovacie automobily

Zdroj: IEP

V porovnaní s novým elektromobilom Nissan Leaf 2018 vychádza Octavia po rovnakom nájazde kilometrov dokonca takmer o 3 000 drahšie. Tieto údaje platia po započítaní štátnej dotácie na elektromobily (5 000 €).

porovnanie nakladov elektromobily spalovacie automobily

Zdroj: IEP

Nízke prevádzkové a servisné náklady elektromobilov

Z dlhodobého hľadiska sa ukazuje ako najvýhodnejšia voľba elektromobil a najmenej výhodnou bežný automobil so spaľovacím motorom. A to najmä kvôli nákladom na pohonné hmoty a servis. Elektromobil má totiž najnižšiu jednotkovú cenu jazdy a v porovnaní so „spaľovákom“ až primitívnu konštrukciu motora, ktorý je oveľa spoľahlivejší a menej náročný na údržbu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Novela zákona o energetike významne uľahčuje výstavbu nabíjacích staníc v SR
EÚ chce 10 až 20 “Gigafactory”. Jedna z nich by mohla vyrásť pri Nitre
9 projektov, ktoré prinesú Európe a Slovensku obrovský počet nabíjacích staníc

Vyrovnanie obstarávacích cien by nemalo trvať dlho

Obstarávacia cena elektrifikovaných automobilov, najmä elektromobilov a plug-in hybridov je v súčasnosti podstatne vyššia ako v prípade porovnateľných vozidiel s bežným spaľovacím pohonom. Vďaka poklesu cien batérií, stúpajúcemu dopytu a ponuky e-áut, ako aj ďalších faktorov, budú ceny týchto vozidiel neustále klesať. Niektoré prognózy hovoria o tom, že obstarávacie ceny elektrických a spaľovacích automobilov by sa mali vyrovnať okolo roku 2025.

Kompletné podkladové dáta pre spomínané výstupy nájdete na stránke Ministerstva životného prostredia SR.

Zdroj: MINZP, titulný obrázok: electrek.co

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. ako dostať na cesty viac elektrifikovaných vozidiel ?!…. UZ KONENCNE NECH STAT PREBOHA REALNE PODPORUJE VYSTAVBU DOBIJACICH STANIC !!! …VED TO JE STRASNE !!!…LEN RECI O PODPORE ELEKTROMOBILOV A V TAKYCH KOSICIACH JE ZOPAR NA JEDNEJ RUKE SPOCITATELNYCH NABIJACICH STANIC !!! MALI BY BYT PRI KAZDOM OBCHODNOM CENTRE A PRI KAZDOM HYPERMARKETE CI NA KAZDOM VELKOM PARKOVISKU !!!…AK TO STAT NAOZAJ MYSLI S PODPOROU ELEKTROMOBILOV VAAAZNE !

  2. 5000€ dotácia skončila v prvom polroku a odvtedy je ticho o tom ako bude podpora vyzerať do budúcna. Ja chcem kupovať čistý elektromobil ako druhé auto (k existujúcemu plug-in hybridu) ale aktuálne ma štát podporí iba neplatením cestnej dane a tuším nižšou registračnou daňou. 🙁

Pridajte komentár