Švédsky konkurent Tesly Model 3 dostal prvé cenovky

0

Elektrický sedan Polestar 2 od „podznačky“ automobilky Volvo je vo všeobecnosti považovaný za konkurenta Tesly Model 3, aj keď je o niečo menší. A aktuálne spustenie „pred-objednávkových“ konfigurátorov na vybraných trhoch napovedá, ako je na tom jeho konkurencieschopnosť z hľadiska ceny.

Značka Polestar, ktorá patrí pod Volvo, sa špecializuje na výkonné elektrifikované vozidlá. Jej prvý model Polestar 1 je plug-in hybrid s najväčším elektrickým dojazdom na svete. Ďalšie modely už budú výhradne plne elektrické.

A prvým z nich bude elektrický sedan (liftback) Polestar 2, ktorý bol pravdepodobne vyvíjaný so zreteľom na úspešnú Teslu Model 3. Svedčia o tom nielen slová predstaviteľov značky z minulosti, ale aj špecifikácie a zdá sa, že tiež cenová politika.

Špecifikácie

Prvá edícia (Launch Edition), ktorá sa má vyrábať počas prvých 12 mesiacov od spustenia produkcie, disponuje pohonom oboch náprav, pričom celkový výkon dvoch elektromotorov činí 300 kW (408 k). Krútiaci moment dosahuje hodnotu 660 Nm. Vďaka tomu vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h pod 5 s.

Európska verzia modelu Polestar 2 disponuje batériou s kapacitou 78 kWh, ktorá má zabezpečiť dojazd 500 km (WLTP). V rámci realistickejšieho testovacieho cyklu EPA to je 443 km. Batéria podporuje DC nabíjanie do výkonu 150 kW.

Ceny prvej edície

Aktuálne spustenie „pred-objednávkových“ konfigurátorov na prvých trhoch odhalilo prvé cenovky tohto zaujímavého elektromobilu. Napríklad v Nemecku začína spomínaná prvá verzia na sume 57 900 €, vo Veľkej Británii na sume 49 900 GBP a v USA na sume 63 000 $. Americká cena (bez DPH a započítaného daňového bonusu) pritom naznačuje, že v Nemecku a Británii by mohlo ísť o ceny po započítaním miestnych štátnych dotácií. Dôkazom toho môže byť aj predpokladaná cena pre nemecký trh, 59 900 €, ktorá bola oznámená počas predstavenia modelu v marci.

V cene Polestar 2 je zahrnutý balík výbavy „Performance Pack“, ktorý vylepšuje jazdné vlastnosti vozidla. A to vďaka tlmičom Öhlins, brzdám Brembo a 20-palcovým kovaným diskom kolies. Štandardná výbava verzie Launch Edition je pritom viac ako veľkorysá.

Cenové porovnanie s Teslou

Pre porovnanie, Tesla Model 3 LR (dojazd 560 km  – WLTP) vyjde v Nemecku po dotáciách na cca 52 000 € a verzia Performance na cca 56 000 €. Tesla je pritom väčším vozidlom. Na druhej strane, pri príchode na európsky trh bol Model 3 drahší ako dnes, pričom cena spomínaných verzií sa hýbala okolo podobnej úrovne, ako je tomu u Polestar 2.

Základná verzia Polestar 2 by mala stáť v Nemecku od 39 900 €, oficiálne najdostupnejšia Tesla Model 3 Standard Plus pritom vyjde v rovnakej krajine na cca 46 000 € bez dotácie. Polestar 2 sa bude vyrábať v Číne, pričom Nemci sa dočkajú spustenia dodávok (Launch Edition) v máji budúceho roka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volvo Polestar chystá ďalší elektromobil. Zrejme konkurenta Tesly Model Y
Detailný pohľad na ceny a výbavu prvého elektromobilu značky Škoda
BMW už testuje konkurenta Tesly Model 3 aj v bežnej premávke

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár