V Ženeve zažil európsky debut plug-in hybrid s najväčším elektrickým dojazdom na svete

0

Polestar 1 je koncept plug-in hybridného Volva na „steroidoch“, ktoré ponúka neskutočné výkonové a dojazdové parametre. Do výroby sa dostane už budúci rok, pričom sa stane hybridným vozidlom s najväčším elektrickým dojazdom na svete.

Nečakaný záujem

Koncom roka oznámilo Volvo, že ich športová divízia Polestar sa stáva samostatnou značkou. Pri tejto príležitosti bol v Šanghaji predstavený koncept plug-in hybridného modelu s príznačným názvom Polestar 1. Ten aktuálne zažil svoj debut na európskej pôde v rámci ženevského autosalónu. Pôvodne mala automobilka v pláne vyrábať len 500 ks ročne. Avšak vďaka veľkému záujmu výrobca svoj zámer prehodnotí. Polestar tvrdí, že eviduje okolo 6 000 záujemcov o svoj športový plug-in hybrid.

polestar 1

Brutálny výkon

Polestar 1 nie je rozhodne žiadnym obyčajným plug-in hybridom. Svedčí o tom aj karbónová karoséria a hybridná platforma, na ktorej bol postavený. Základom je platforma SPA, ktorú vyvinulo Volvo spoločne s materskou automobilkou Geely. Tá však bola špeciálne upravená práve pre potreby modelu Polestar 1.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi ukázalo v Ženeve elektromobil e-tron quattro, ktorý príde na trh ešte tento rok
Nový elektromobil od Rimac je najrýchlejším autom sveta. Pokorí aj Teslu Roadster
V Ženeve bola predstavená revolučná generácia Formuly E. Poznáme kompletné špecifikácie

A niet sa čomu čudovať, veď plug in hybridný pohon so systémovým výkonom 600 konských síl a krútiacim momentom 1 000 Nm je v skutku špecifická pohonná jednotka. Tá pozostáva z benzínového motora (4-valcový „2-liter“ s turbom), ktorý poháňa prednú nápravu a dvoch elektromotorov pre pohon zadnej nápravy s vektorovaním krútiaceho momentu.

Rekordný elektrický dojazd

O dopovanie elektromotorov sa stará 34 kWh batéria. To je na plug-in hybrid skutočne neuveriteľná kapacita. Je to dokonca viac ako majú obľúbené čistokrvné elektromobily Hyundai Ioniq Electric (28 kWh), Nissan Leaf (1. gen – 30 kWh) či BMW i3 (33 kWh).

polestar 1 interier

Podobný dojazd ako v prípade spomínaných elektromobilov však vzhľadom na športové zameranie modelu očakávať nemôžeme. Napriek tomu sa po uvedení na trh s najväčšou pravdepodobnosťou stane hybridom s najväčší elektrickým dojazdom na svete. „Postačí“ mu na to výrobcom udávaný dojazd 150 km na jedno nabitie.

Spustenie predobjednávok

Polestar 1 bude možné na vybraných trhoch predobjednať od 13. marca za vratný rezervačný poplatok 2 500 €. Slovensko zatiaľ medzi týmito krajinami nie je. Šialený 2+2 hybrid sa bude vyrábať v úplne novej čínskej továrni, ktorá má byť dokončená koncom tohto roku. Polestar 1 sa má dostať do výroby v polovici roka 2019. Cena zatiaľ známa nie je.

Zdroj: Polestar

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár