Pininfarina B95 bude zrejme najdrahší elektromobil na svete

1

Čakanie na skutočné masové a cenovo dostupné elektromobily si môžeme opäť okoreniť modelom z opačného spektra. A to „prvou elektrickou hyper-barchettou“ Pininfarina B95 od spoločnosti Automobili Pininfarina. Toto vozidlo sa pritom zrejme stane najdrahším súčasným elektromobilom na svete.

Automobilka Automobili Pininfarina predstavila model Pininfarina B95, z ktorého v roku 2025 vzíde vzácna limitovaná edícia ručne vyrábaného elektromobilu s otvorenou strechou. A to pri príležitosti oslavy 95. výročia slávnej dizajnérskej spoločnosti Pininfarina, ktorá sa podieľala aj na modeli B95.

Predstavenú novinku poháňa rovnaká pohonná jednotka ako elektrické „hyper-GT“ Pininfarina Battista. Takže v nej má prsty aj chorvátsky špecialista na špičkové e-pohony Rimac, ktorého elektromobil Nevera prekonáva jeden rýchlostný rekord za druhým. Každopádne pohonný systém v modeli Pininfarina B95 má jedinečné naladenie.

Známe špecifikácie

O pohon „prvej elektrickej hyper-barchetty“ sa starajú 4 nezávislé elektromotory podporujúce vektorovanie krútiaceho momentu s celkovým výkonom 1 400 kW, vďaka čomu dosiahne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 2 s. Maximálna rýchlosť vozidla (300+ km/h) je však zjavne obmedzená, a to zrejme vzhľadom na typ karosérie.

Batéria vozidla má tvar T a kapacitu 120 kWh. Dojazd výrobca nespomína. Uvádza však maximálny podporovaný nabíjací výkon, a to 270 kW, ako aj možnosť nabitia z 20 na 80 % za 25 min.

Vodič bude mať na výber z piatich jazdných režimov prispôsobujúcich jazdnú dynamku: Calma, Pura, Energica, Furiosa a Carattere. Jazdné výkony pritom podporujú aj „nesymetrické“ kolesá, pričom predné majú veľkosť 20″ a zadné 21″.

Pininfarina B95 bude skutočne vzácnym a exkluzívnym elektromobilom, keďže sa vyrobí len 10 kusov, ktoré budú prispôsobené na mieru starostlivo vybraných zákazníkov. Takže by nemali existovať 2 úplne totožné kusy. A ako býva zvykom pri takýchto vozidlách, aj model Pininfarina B95 bude výnimočne drahý.

Dá sa povedať, že dokonca extra výnimočne drahý, keďže stojí 4,4 mil. €. A tým by sa mal stať vôbec najdrahším novým elektromobilom na svete. Pre porovnanie, napr. model Pininfarina Battista stojí polovicu, Rimac Nevera od 2 mil. € a Aspark Owl 2,9 mil. €.

Zdroj: Automobili Pininfarina

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Pininfarina Battista je najrýchlejšie akcelerujúce auto sveta
Chorvátsky elektromobil Rimac Nevera vytvoril 23 svetových rekordov
Porsche Mission X: Nástupca ikonických hyper-áut značky bude elektrický a extrémne rýchlo nabíjateľný
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár