Vývoj elektromobilu Piëch GT so sľubovaným nabitím za 5 min napreduje

1

Švajčiarsky e-mobility startup Piëch Automotive, za ktorým stojí pravnuk slávneho automobilového konštruktéra Ferdinanda Porscheho a syn bývalého šéfa koncernu VW Group, Anton Piëch, nedávno oznámil, že vývoj ich prvého elektromobilu Piëch GT pokračuje podľa plánu. Súčasťou napredovania je aj dohoda ohľadom vývoja a výroby batériového systému.

V roku 2019 spoločnosť Piëch Automotive vzbudila na autosalóne v Ženeve záujem vďaka svojmu prvému modelu Piëch Mark Zero s avizovaným dojazdom 500 km (WLTP), ktorý bol neskôr premenovaný na Piëch GT. A to nielen dizajnom, ale hlavne sľubovaným nabitím jeho 75-kWh batérie na 80 % za menej ako 5 min.

V októbri minulého roka potom automobilka Piëch Automotive oznámila, že elektromobil Piëch GT vstupuje do testovacej fázy. No a aktuálne hovorí aj to, že vývoj vozidla pokračuje podľa plánu. Ten bol pritom podporený aj oznámenou dohodou o spolupráci s nemeckou spoločnosťou ElringKlinger na vývoji a výrobe batériového systému.

Vďaka tomuto partnerstvu má byť teraz možné vyvíjať a vyrábať batériové články s extrémne rýchlym nabíjaním v Nemecku. Piëch Automotive aktuálne tiež uvádza, že tieto „inovatívne vreckové články“ im pôvodne dodával čínsky partner. Podľa predchádzajúcich informácií malo ísť o spoločnosť Desten.

Sľub o 5-min nabití stále platí

Švajčiari aj naďalej hovoria o výnimočných vlastnostiach batériových článkov v oblasti tepelného správania a rýchlosti nabíjania, ale aj rekuperačných schopností. Spolupráca s ElringKlinger má pritom priniesť ich efektívnejší vývoj a možnosť sériovej výroby.

Špeciálne batériové články majú mať veľmi nízky vnútorný odpor, čo má spolu s inovatívnym tepelným manažmentom viesť k tomu, že sa neprehrievajú a ponúkajú vysoko účinnú rekuperáciu. Vďaka tomu podporujú vysoký nabíjací výkon, a to má priniesť výnimočne krátke časy nabíjania.

Piëch Automotive aktuálne tvrdí, že batéria vozidla sa na 350-kW nabíjačke dokáže nabiť z 20 na 80 % za 8 min. A na špeciálnej bližšie nešpecifikovanej nabíjačke vyvinutej čínskou spoločnosťou TGOOD to má trvať dokonca menej ako 5 min. Nuž, sme zvedaví.

Švajčiari tiež potvrdili, že ich elektromobil Piëch GT bude mať výkon cca 450 kW a zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod 3 s. O termíne spustenia výroby aktualne nehovoria, ak však ide naozaj všetko podľa plánu, ako uvádzajú, mal by v tomto smere platiť pôvodne avizovaný rok 2024.

Zdroj: Piëch Automotive

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Automobilka GAC predstavila systém ultra-rýchleho „8-min“ nabíjania, vrátane 480-kW nabíjačky
Chorvátsky elektro-športiak Rimac Nevera sa nabíja zrejme rekordným výkonom
Nabitie elektromobilu za niekoľko sekúnd? Vďaka kvantovej technológii to má byť možné

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár