Peugeot sa stane v Európe čisto elektrickou značkou, uvádza jeho šéfka

3

Ďalšia automobilová značka hlási, že sa stane čisto elektrickou, a to Peugeot. Tzn., že v jeho portfóliu nájdeme v budúcnosti, do roku 2030, už len elektromobily. A to vďaka 3 novým koncernovým platformám, ktoré majú priniesť vozidlá s dojazdom až 800 km.

V západnej Európe začínajú elektromobily získavať pomerne významný trhový podiel, keďže predaje spaľovacích áut stagnujú, a to nielen kvôli čipovej kríze a naopak, predaje elektrických vozidiel neustále rastú. Aj tradičné automobilky si preto zrejme začínajú uvedomovať, že elektromobily nie sú len o plnení emisných noriem či o vysporiadaní sa s plánom EÚ ohľadom možného zákazu predaja nových spaľovacích áut od roku 2035, ale o zákazníckom dopyte.

Peugeot je pritom ďalšou značkou, ktorá oznámila, že sa stane čisto elektrickou. Šéfka Peugeotu Linda Jackson pre Autonews aktuálne uviedla, že každý nový model značky uvedený na trh do roku 2030 v rámci Európy bude plne elektrický.

Peugeot sa tak pripravuje na svoje čisto elektrické portfólio, ktoré má dosiahnuť do roku 2030. Na tejto ceste Francúzom pomôžu nové koncernové platformy STLA Small, STLA  Medium a STLA Large. Pre získanie lepšej predstavy, v nasledujúcich odstavcoch pripomíname rozsah podporovaných špecifikácií/parametrov, ktoré tieto platformy podporujú.

STLA Small

Základná platforma STLA Small prinesie 400V architektúru a elektromobily s dĺžkou 3 500 až 4 200 mm. Tie budú vybavené batériami s kapacitou 37 až 82 kWh, pričom majú zabezpečiť dojazd až 500 km (jazdný cyklus nebol špecifikovaný). Základný elektromotor ponúkne výkon 70 kW, k dispozícii však budú aj ďalšie motory s výkonom 125 až 180 kW.

STLA Medium

Od platformy STLA Medium máme očakávať elektromobily s dĺžkou 4 200 až 5 000 mm. Tie budú vybavené batériami s kapacitou 87 až 104 kWh, pričom majú zabezpečiť dojazd až 700 km. Väčšina modelov bude vybavená elektromotormi s výkonom 125 až 180 kW. K dispozícii však budú aj motory s výkonom 150 až 330 kW.

STLA Large

Platforma STLA Large prinesie aj elektromobily s pohonom všetkých kolies a americké „muscle cars“ s dĺžkou 4 800 až 5 500 mm. Tie budú vybavené batériami s kapacitou 101 až 118 kWh, pričom majú zabezpečiť dojazd až 800 km.

Aktuálne sa dozvedáme, že spomínané platformy, ktoré boli primárne navrhnuté pre plne elektrické pohonné systémy budú použiteľné aj pre spaľovacie vozidlá. A to aby bolo možné uspokojiť aj trhy či segmenty, ktoré sú z hľadiska prechodu na elektromobilitu pomalšie. Šéfka Peugeotu pritom uvádza, že mimo Európy budú spaľovacie vozidlá dostupné aj po roku 2030.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prechod na e-autá môže priniesť zákazníkom úspory, uvádza Peugeot
Aké elektromobily chystá štvrtá najväčšia automobilka sveta – Stellantis?
6 automobiliek sa spoločne zaviazalo, že postupne ukončí výrobu spaľovacích áut

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. To sú všetko zatiaľ len „slovné prehánky“ !!! S takýmito tvrdeniami prichádzajú skoro všetci. Až okolo roku „30“ uvidíme, kto „tliachal“ a kto to myslel vážne! ….

  2. Veľmi silné slová – čisto elektrická značka. Ale nakoniec tomu Linda nasadila tú správnu korunu – ale mimo Európy budeme predávať aj spaľováky.
    To ako keby jeden povedal – už nikdy nebudem piť alkohol. Ale iba v krčme a doma. Inde – kedykoľvek, čokoľvek a koľkokoľvek…

  3. Dozvedeli sme sa zaujímavú informáciu. Platforma STLA je prerábka ICE na BEV. Teda je z konštrukčnej podstaty zlá. Tak isto sme sa tento mesiac dozvedeli, že aktuálne BEV generuje stratu a nevedia sa s tým vysporiadať minimálne do 2025. V preklade: robíme svoju prácu nekvalitne, čakajte že skrachujeme…

Pridajte komentár